
Danas je Kandelora, evo zašto je ovaj dan tako važan u životu Dubrovčana
Kandelora, ili Svijećnica, jedan je od važnih i simbolički snažnih blagdana u Dubrovniku, koji se slavi 2. veljače i predstavlja duhovnu i obrednu uvertiru u središnju Festu svetoga Vlaha. U dubrovačkoj tradiciji Kandelora nije tek liturgijski spomendan, nego duboko ukorijenjen dio identiteta Grada i njegove višestoljetne povezanosti s kršćanskom vjerom i povijesnim kontinuitetom Republike.
Blagdan Kandelore obilježava se u spomen Prikazanja Gospodinova u Hramu, četrdeset dana nakon Božića. U Dubrovniku se toga dana u crkvama obavlja blagoslov svijeća, koje simboliziraju Krista kao svjetlo svijeta, ali i duhovnu budnost zajednice. Vjernici svijeće tradicionalno nose kućama, gdje se čuvaju i pale u trenucima osobite potrebe, bolesti ili opasnosti, kao znak zaštite i nade.
U kontekstu Feste svetoga Vlaha, Kandelora ima posebno značenje jer označava početak trodnevnog liturgijskog i obrednog slijeda koji kulminira 3. veljače, na blagdan Parca Dubrovnika. Već na Kandeloru Grad poprima svečano ozračje: postavljaju se barjaci, okupljaju se bratovštine, a vjernici i hodočasnici iz Dubrovačkog primorja, Konavala, Župe i okolnih krajeva počinju pristizati u Grad.
U dubrovačkoj tradiciji Kandelora se doživljava kao dan svjetla, prijelaza i priprave – prijelaza iz božićnog vremena u puninu feste svetoga Vlaha, te priprave duhovne i zajedničke svijesti za središnji blagdan zaštitnika. Time se još jednom potvrđuje neraskidiva veza između liturgije, povijesti i urbanog prostora Dubrovnik, u kojem se vjera ne promatra izolirano, nego kao sastavni dio javnog i kulturnog života.
Kandelora u Dubrovniku stoga nije samo crkveni blagdan, nego živi simbol kontinuiteta, u kojem se susreću prošlost Dubrovačke Republike, pučka pobožnost i suvremeni identitet Grada pod zaštitom svetoga Vlaha Sveti Vlaho.


