
Radnici koji su propali kroz rupe zakona mogli bi dobiti 29.100 eura
Hrvatska vlada uputila je u javno savjetovanje izmjene zakona kojima bi se obeštetili radnici koji su godinama udisali azbestnu prašinu u tvornici u Pločama, ali zbog tehničke pogreške u trenutno važećem zakonu nisu dobili ni centa.
Zakon iz 2020. priznavao je pravo na obeštećenje samo radnicima koji su između listopada 1991. i listopada 2002. proveli najmanje pet godina izloženi azbestu. Time je isključena skupina od 223 radnika koji su azbestu bili izloženi dulje od pet godina, ali su dio tog staža ostvarili kod pravnih prethodnika Plobesta, još prije referentnog datuma. Ukratko, zakon ih je kaznio zbog toga kada su počeli raditi, a ne koliko su dugo bili izloženi otrovu.
Novim zakonom širi se krug obeštećenih
Prijedlogom zakona, koji je u ponedjeljak predstavila ministrica zaštite okoliša Marija Vučković, pravo na obeštećenje stekli bi i radnici koji su na dan 8. listopada 1991. bili zaposleni u Plobestu, a koji su najmanje pet godina bili izloženi azbestu u Plobestu ili njegovim pravnim prethodnicima. Isto pravo imaju i nasljednici preminulih radnika.
Iznos obeštećenja je 29.100 eura po osobi, a isplaćivao bi se u četiri jednake godišnje rate od po 7.275 eura, od kraja 2026. do kraja 2029. Ministrica je ukupni trošak za Plobest i Salonit zajedno procijenila na oko 10 do 11 milijuna eura. Novac ne dolazi iz državnog proračuna, nego iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Rok za prijavu je 60 dana
Ako zakon bude usvojen, radnici ili nasljednici imat će 60 dana od stupanja zakona na snagu za podnošenje zahtjeva Fondu za zaštitu okoliša. Zahtjev mora biti popraćen dokazima o ispunjenju uvjeta.
Javno savjetovanje o nacrtu zakona otvoreno je do 11. travnja 2026. na platformi e-Savjetovanja (esavjetovanja.gov.hr), gdje bivši radnici i njihove obitelji mogu uputiti komentare na prijedlog.
foto: ploce.com

