
Pravna država ipak funkcionira, kažnjen zbog ispijanja piva ispred seoskog dućana
Toni (40) proglašen je krivim i osuđen jer je pio pivo ispred seoskog dućana oko 10 sati.
Prema presudi, sve se dogodilo ispred trgovine Mlin i pekara u mjestu Rakitovec kod Velike Gorice. On se “kao pješak odao pijančevanju na javnom mjestu na autobusnoj stanici ispred Mlin trgovine u Rakitovcu, čime je počinio prekršaj protiv javnog reda i mira”.
Zbog toga mu je prekršajna sutkinja izrekla novčanu kaznu u iznosu od 150 eura. Toni je na suđenju sve priznao, ali je svejedno rekao da on tada nije ništa pio.
“U cijelosti priznajem počinjenje prekršaja, ali samo zbog ekonomičnosti postupka, da se ne bi trebali saslušavati svjedoci koji su moji prijatelji, a koji su tada konzumirali alkoholna pića na autobusnoj stanici kod trgovine.
Ja nisam mogao uvjeriti ni policiju da stvarno nisam konzumirao alkohol. Molim sutkinju da uzme u obzir iskreno priznanje i da me blago kazni, a obećavam da ću se ubuduće pridržavati zakonskih propisa”, naveo je Toni, a prenio portal Danica.hr.
Sutkinja ga je, dakle, kaznila sa 150 eura. Kao olakotnu okolnost uzeto mu je to što dosad baš nikad nije bio ni prekršajno, ni kazneno osuđivan. Zaposlen je i prima plaću 1000 eura neto mjesečno.
Usporedbe radi, ako pivo ili drugi alkohol pijete na javnim mjestima u Hrvatskoj – klupice u parku, ispred dućana, kod kioska – komunalna mandatna kazna je 65 eura.
Ako niste znali čemu u američkim filmovima služe oni škarnicli koji kamufliraju ispijanje piva na javnome mjestu – sad znate. Komunalni redar ili policajac nemaju dokaz da ste pili pivo jer ga nisu vidjeli, a bez naloga suca ne mogu vam zaplijeniti i pretresti sadržaj škarnicla. Molim, i drugi put.

