TKO ĆE VOZITI? Iz Ministarstva mora pojašnjavaju kako funkcionira brodica za hitnu pomoć u Dubrovniku

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

I dok su u posljednje vrijeme sve učestalije javne prozivke vezane uz djelovanje brodice za hitnu medicinsku pomoć koja od proljeća djeluje u Dubrovniku iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture tvrde drugačije  te kao primjer navode da su protekli tjedan imali dvije intervencije na zahtjev Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i to po jedna sa Šipana i Lopuda.

 

Naime, neslužbeno se može čuti da posade Lučkih kapetanija koje bi trebale upravljati brodicom, nisu  obučene za plovidbu tim brodovima, a često se postavlja pitanje i koliko oni uopće imaju ovlasti za upravljanje, te u biti imali li uopće dovoljno osoblja koja bi upravljala i brodom Lučke kapetanije Dubrovnik, te brodicom za hitne medicinske intervencije. Često su i otočani bili ljuti jer su smatrali da bi ta brodica trebala biti više u funkciji posebno u trenucima kad je na otoku prijeko potrebna hitna medicinska intervencija.

 

Iz nadležnog Ministarstva ističu kako brodicom upravljaju djelatnici Službe sigurnosti plovidbe Lučke kapetanije Dubrovnik koji su, izvan redovnog rada, raspoređeni u dežurstva i pripravnost za rad, takozvana pasivna dežurstva. Tvrde i  kako sukladno pomorskim propisima Republike Hrvatske ne postoji obveza ukrcaja stalne posade na brodicu.

 

„Sukladno uputi Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, brodica se angažira na poziv nadležnog Zavoda za hitnu medicinu (posredstvom MRCC-a), pri čemu, ukoliko je reakcija na događaj brža korištenjem neke druge brodice, a oprema koja je ugrađena u brzu brodicu za hitan medicinski prijevoz nije potrebna za tu akciju, može biti angažirana i neka druga brodica ili brod Lučke kapetanije Dubrovnik, a što se, u svakom pojedinom slučaju, usklađuje sa nadležnim zavodom za hitnu medicinu. Prema tome, brodica se koristi kad za to postoji potreba i zahtjev Zavoda za hitnu medicinu, a o čemu govori i dosad obavljenih 10 prijevoza, od čega je posljednji obavljen 23. studenog s otoka Lopuda, a prethodni u ponedjeljak  20. studenog, s otoka Šipana.

 

S obzirom da je brodica nabavljena u okviru projekta koji zajednički provode Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te Hrvatski zavod za hitnu medicinu usuglašeno je da se brodica koristi za hitne medicinske prijevoze i akcije traganja i spašavanja na moru.“,  navode iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

 

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti