Spomen soba poginulih dubrovačkih branitelja simbol je identiteta: “Ovi ljudi su dali život da mi svi budemo slobodni”

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Povodom obilježavanja Dana dubrovačkih branitelja, u Gradskoj vijećnici predstavljen je projekt preuređenja Spomen sobe poginulih dubrovačkih branitelja u palači Sponza. O novom rješenju su govorili autorica Nikolina Jelavić Mitrović, samostalna umjetnica i autorica nagrađivanih muzejskih postava i izložbi te gradonačelnik Mato Franković.

“Slobodni hrvatski Dubrovnik, sve je sadržano u riječi Libertas, zato počinjem s time. Htjela sam da se žrtva branitelja prikaže na dostojan način, o tome da je svaka osoba s imenom prezimenom, osoba s kojom se možete povezati. Kad radim muzeje, vidim ih kao simbole našeg identiteta, u njima se uvijek morate moći povezati s osobnom emocijom, što mi je bilo važno ovdje. Ovo nije obična Soba branitelja, ova je soba posvećena i ovom Gradu. Ovi ljudi su dali život da mi svi budemo slobodni. Oni nas i dalje čuvaju”, poručila je autorica Nikolina Jelavić Mitrović.

“Htjeli smo rekonstruiranom spomen sobom postići duboku emociju i činjenicu kako su ti ljudi dali za ovaj grad ono najvrjednije od sebe, svoje živote. Kontinuirano posljednjih godina radimo na institutu pamćenja i ponavljam riječi pokojnog generala Nojka Marinovića kako je ‘pamćenje alat, a mržnja golemi teret‘. Kroz sva spomen obilježja radimo na institutu pamćenja, uskoro ćemo predstaviti vizualno rješenje za poginulu dubrovačku djecu, u sljedećoj godini nas očekuje i rješenje novog spomenika braniteljima na Pilama. Drago mi je što ću na kraju svog drugog mandata reći da sam u potpunosti zaokružio priču vezanu za Domovinski rat, od dodjele zemljišta braniteljima, rješavanja stambenih pitanja branitelja do izgradnje ključnih spomen obilježja”, istaknuo je Franković.

Novi prostor bit će podijeljen u tri cjeline. Središnji dio će prikazati poginule dubrovačke branitelje s imenom i ostalim važnim podacima koji će biti postavljeni na podlozi od drva česvine i stakla te izloženi na brončanim stijenkama.

“Prva cjelina je uvodna, potom je najveća cjelina koja prikazuje sve branitelje. Na tlocrtu Grada vidite koliko je bilo strašno puno pogodaka u ratu i zadnja cjelina u kojoj možete doznati sve o Domovinskom ratu, braniteljima i obnovi grada. Dubrovnik je simbol slobode, a ljudi koji su dali svoj život za tu slobodu mislim da sve govori”, dodala je Jelavić Mitrović.

Uređenje je započelo 10. studenoga, a očekivani rok izvedbe je 60 dana.

Marija Kolunđija


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti