Svi u Neretvi su u čudu pratili njegova istraživanja, a on je do sad pronašao 35 vrsta doista posebnih biljaka
Iako pri pomisli na orhideje na našem području na pamet prvo padaju profinjene, ali i zahtjevne, kućne biljke, u Hrvatskoj raste oko 150 vrsta divljih orhideja, čime se ubraja u sam vrh europskih zemalja po bogatstvu orhidoflore, s čak 19 endemskih vrsta. Upravo se tragom divljih orhideja u Neretvi zaputio i Bariša Ilić iz ornitološkog društva Brkata sjenica.
“Orhidejama sam se ozbiljnije počeo baviti 2018. godine, kada sam pošao u mirovinu. Od tad sam na području Neretve pronašao 35 vrsta divljih, samoniklih orhideja”, pojasnio je Ilić te dodao kako je to više od trećine svih orhideja koje rastu u Hrvatskoj.
Za razliku od tropskih, koje rastu kao epifiti na stablima, orhideje u umjerenom pojasu rastu na tlu, odnosno na livadama ili u šumama. Cvjetovi im jesu možda manje raskošni, ali su jednako zanimljivi i lijepi kao i kod tropskih. Kako bi se ovo pravo malo botaničko blago populariziralo, početkom godine u sklopu projekta “Tragom divljih orhideja” postavljene su edukativne table za područja Pod gredom, Dragovija, Vid, Dubravica i Metković.
“Nastavit ću i dalje istraživati, a nadam se da će mi se pridružiti i drugi biolozi, entuzijasti i laici koji će nastaviti raditi na ovome. Kada sam počinjao ljudi su me gledali čudno i pitali se odakle u Neretvi orhideje. Sad, kad se cijela priča pokrenula, nadam se da će se i drugi zainteresirati”, rekao je Ilić te istaknuo kako su divlje orhideje strogo zaštićena vrsta koja se ne smije brati, već ih se može fotografirati i tako sačuvati komadić njihove ljepote.
Foto: Bariša Ilić