Beroš o novim slučajevima trovanja pićem: “Mjesta panici nema, ali oprezu ima”

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

‘Ono što trebam izvijestiti javnost da sve institucije u RH rade svoj posao, te da je pravodobno obaviještena policija i Državni inspektorat. Zdravstveni sustav je spreman, postupa se prema postojećim protokolima. Ono što vam mogu reći da imamo još nekoliko bolesnika, slučajeva sumnje na trovanje pićem. Konkretno je novih četvero, jedan je u Vinogradskoj u bolnici na opservaciji, za njega se sumnja u ozlijeđivanje kemijskim elementima, jedan je u Varaždnu, dok su dva u KBC-u Zagreb. Srećom svi do sada novi zabilježeni slučajevi su sa blažim simptomima i većina će pacijenata biti otpuštena na kućno liječenje’, rekao je ministar Vili Beroš, donosi Večernji list.

‘Možemo reći da je dvoje od svih navedenih u vezi s konzumacijom određenih pića a za ostale je potrebno sagledati. Mjesta panici nema, ali oprezu ima’, naglašava ministar te dodaje kako ‘nakon prve ozljede u Rijeci nije bilo moguće reći o čemu je riječ. Konzumacija pića je mogla biti incidentalna, piće je na neki način moglo biti promijenjeno. Pitanje je zašto je do toga došlo. Kad smo saznali za novi slučaj izašli smo u medije. Izašli smo onda kada smo procijenili da realna opasnost postoji. I kada se pojavilo više slučajeva krenuli smo obavještavati javnost.’

Ministar je potvrdio kako nisu svi građani pili isto piće, pa čak ni od istog proizvođača, tvrdi kako se pojavio i jedan slučaj koji je povezan navodno s konzumacijom slanih štapića. ‘Nisu pili isto piće. Neki su konzumirali slane štapiće. Moramo sve povezati, a ne plašiti javnost. Kad se određena veza uspostavi, javnost će biti obaviještena, a do tada stoji preporuka da se pije voda’, kaže Beroš.

Ministar je rekao i kako nadležne institucije ispituju postoji li organiziranost i povezanost vezano za poruke koje su se proširile društvenim mrežama. Tvrdi kako se sada pokazalo da su one bile puštene upravo u svrhu dizanja panike, te kako su govorile o nekoliko slučajeva u Rijeci, a do danas se radi o samo jednom. ‘Te informacije su bile lažne i krivotvorene, institucije rade ispitivanje tko je i zašto je pustio krivotvorene izjave u javni prostor.’

‘U toj poruci je bila najava da je riječ o više ozljeđenika. U Rijeci dan danas imate samo jednog. Prema tome, lažna informacija s lažnim slikama. I to istražuje policija. Opet pitate mene kao ministra zdravstva. Budite sigurni da država radi što treba. DIRH, DORH i MUP rade što treba. Svakako, ako je procjena takva da bude uključena SOA, bit će uključena’, zaključio je ministar.

Beroš je ranije na pitanje novinara mogu li građani biti sigurni odgovorio: “Ja to u ovom trenutku ne mogu reći niti itko može reći. Imamo dva pića u dva grada, punjena u dvije zemlje… Najbolje je piti vodu.”


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti