Hrvatska na udaru nestašice lijekova, nekih neće biti do rujna

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nestašice lijekova, posebice antibiotika, na europskom tržištu izražene su posljednjih godinu dana, kao posljedica nagomilanih poremećaja tržišta u pandemiji, potom rata u Ukrajini i inflatornih kretanja. Štoviše, proizvođači lijekova predviđaju da će na jesen, s novom sezonom respiratornih infekcija, te nestašice biti još izraženije, donosi Večernji list.

Farmaceutska tvrtka Belupo prijavila je nestašicu čak triju lijekova koji sadrže penicilin. To se dosad, u tako kratkom vremenu, nikad nije dogodilo.

Prijavljena je ovoga tjedna nestašica lijeka Silapen K 250 mg/5 ml, praška za oralnu otopinu s djelatnom tvar fenoksimetilpenicilinkalij. Razlozi su povezani s proizvodnjom, a lijeka neće biti na tržištu sve do 4. rujna.

U četvrtak je objavljeno da je na domaćem tržištu došlo do nestašice Belupova lijeka Klavobel BID 875 mg/125 mg, filmom obložene tablete, s djelatnom tvari amoksicilin-trihidrat kalijev klavulanat. Lijeka neće biti do 26. lipnja.

Belupo je izvijestio kako je došlo do nestašice poznatog lijeka Amoksicilin 1000 mg, tablete za oralnu suspenziju, amoksicilin-trihidrat. Nestašica je zbog problema u proizvodnji, a lijeka neće biti do 1. srpnja ove godine.

Belupo je ovaj tjedan prijavio i nestašicu antimikotika, lijekova protiv gljivičnih infekcija. Lijeka Itrac 100 mg neće biti do ponedjeljka – zbog problema u proizvodnji.

Iz HALMED-a ističu kako su za sva tri lijeka dostupni drugi lijekovi s istom djelatnom tvari i farmaceutskim oblikom čime je osigurana kontinuirana opskrba.

– Umjesto lijeka Silapen K 250 mg/5 ml prašak za oralnu otopinu (fenoksimetilpenicilinkalij ) na tržištu je dostupan zamjenski lijek Penon 50 mg/ml prašak za oralnu suspenziju. Za Klavobel BID 875 mg/125 mg filmom obložene tablete (amoksicilin trihidrat, kalijev klavulanat) dostupno je više drugih odobrenih lijekova s istom djelatnom tvari. Također, u prometu je dostupan lijek Amoksicilin Belupo 500 mg tablete za oralnu suspenziju – poručili su iz HALMED-a.

Inače, penicilin se u Hrvatskoj svojedobno proizvodio u Plivi, gdje su prije dvadeset godina proizvodili 26 antibiotika a danas samo četiri. Međutim, penicilin se u Hrvatskoj ne proizvodi već godinama zbog visokih troškova proizvodnje. Gdje ga proizvođači nabavljaju, ne zna se jer to spada u poslovnu tajnu, piše Večernji list.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti