
Ministarstvo odbilo žalbu Bonačića: Nema više iznajmljivanja elitne nekretnine u Palmotićevoj
Ministarstvo turizma i sporta odbilo je žalbu Žarka Bonačića na rješenje Dubrovačko-neretvanske županije kojim je ukinuta dozvola za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu u nekretnini u Palmotićevoj ulici u povijesnoj jezgri Dubrovnika.
Time je potvrđena odluka županijskog Upravnog odjela za poduzetništvo, turizam i more, a obitelj Bonačić ostala je bez prava iznajmljivanja apartmana u nekretnini čiji su suvlasnici i Dubrovački muzeji.
Kako je za Soundset Ragusu pojasnio Predsjednik Upravnog vijeća JU Dubrovački muzeji Nikša Raspopović, riječ je o završetku višegodišnjeg upravnog postupka koji je započeo zahtjevom za ukidanje dozvole za iznajmljivanje.
– Naš je zahtjev bio da se ta dozvola ukine, pa je prvotno rješenje doista bilo ukinuto. Nakon toga oni su podnijeli žalbu, no utvrđeno je da je u upravnom postupku bila propuštena jedna procesna radnja. Zbog toga je postupak ponovljen, provedena je usmena rasprava te je doneseno novo rješenje, koje je također glasilo na ukidanje dozvole za iznajmljivanje – rekao je Raspopović.
Podsjetimo, Bonačići su nekretninu u Palmotićevoj 24 iznajmljivali na temelju rješenja iz 2009. godine, koje im je prošle godine bilo produljeno. Međutim, u postupku je utvrđeno kako više ne ispunjavaju jedan od zakonom propisanih uvjeta za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, odnosno nemaju potrebnu suglasnost Dubrovačkih muzeja kao suvlasnika nekretnine.
Nakon što je doneseno novo prvostupanjsko rješenje o ukidanju dozvole, Bonačići su ponovno podnijeli žalbu Ministarstvu, no ona je odbijena.
– Ministarstvo je njihovu žalbu odbilo te je potvrdilo odluku o ukidanju dozvole. Istina, izmijenjene su određene pravne formulacije unutar rješenja, ali suština je ostala ista – dozvola za iznajmljivanje je ukinuta – kazao je Raspopović.
Prema njegovim riječima, rješenje postaje izvršno nakon uredne dostave svim strankama u postupku, nakon čega će nadležna tijela biti obaviještena o njegovoj provedbi.
– Čim se dostavnice vrate upravnom tijelu, ono će o tome obavijestiti nadležna tijela, poput turističke inspekcije, koja će potom nadzirati odvija li se iznajmljivanje u tom prostoru. Ako bi se ono nastavilo, radilo bi se o nezakonitom, odnosno „crnom” iznajmljivanju – upozorio je Raspopović.
Dodao je kako očekuje da će eventualno nezakonito iznajmljivanje pratiti i sami susjedi.
– Odnosi između te obitelji i dijela susjedstva već su dulje vrijeme narušeni. Tijekom protekle dvije godine susjedi su nas više puta kontaktirali i tražili da interveniramo u raznim situacijama. Objašnjavali smo im da to nije naša nadležnost. Vjerujem da će, ako se iznajmljivanje nastavi, takve slučajeve prijavljivati inspekciji – rekao je.
Iako protiv drugostupanjskog rješenja više nije dopuštena žalba, Bonačići još uvijek imaju mogućnost pokretanja upravnog spora.
– Oni imaju pravo u roku od 30 dana pokrenuti upravni spor pred Upravnim sudom u Splitu. Sud može odbiti njihovu tužbu, prihvatiti je ili predmet vratiti upravnim tijelima na ponovno odlučivanje. To su uobičajeni procesni ishodi – pojasnio je Raspopović.
Unatoč toj mogućnosti, smatra da je za aktualnu turističku sezonu pitanje iznajmljivanja zaključeno.
– Za ovu godinu i ovo ljeto sasvim je sigurno da iznajmljivanja neće biti – zaključio je Raspopović.

