
Branitelji pješačili 22 dana od Vukovara do Dubrovnika: Na Srđu proslavljen završetak pete tradicionalne hodnje
Na brdu Srđ danas je prigodno obilježen završetak ovogodišnje, pete po redu tradicionalne hodnje hrvatskih branitelja pod nazivom „Jedno srce – jedna duša od Vukovara do Dubrovnika“. Tim povodom, predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica susreo se s članovima Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Krapinsko-zagorske županije koji su uspješno priveli kraju ovaj hvalevrijedan i fizički iznimno zahtjevan projekt.
Šest hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata pješačilo je čak dvadeset i dva dana, krenuvši od vukovarskog Vodotornja pa sve do samog juga Hrvatske. Prelazeći u prosjeku trideset kilometara dnevno, ovi su hrabri ljudi simbolično povezali dva grada heroja. Na svom dugom putu već petu godinu zaredom odaju počast poginulim suborcima, druže se s građanima i braniteljima te na najljepši način povezuju sve hrvatske županije.
Osim što čuva uspomenu na Domovinski rat, ovaj hodočasnički projekt kroz cijelu Hrvatsku širi snažne poruke zajedništva, prijateljstva i solidarnosti. Istovremeno, hodnja ima i važnu društvenu ulogu jer aktivno pridonosi prevenciji društveno neprihvatljivih ponašanja, zlouporabe alkohola i opojnih droga te prevenciji suicida među braniteljskom populacijom.
Golemi značaj ove akcije prepoznat je i na državnoj razini. Glavni pokrovitelj cijelog projekta je Vlada Republike Hrvatske, dok su ključnu logističku potporu braniteljima na njihovom putu osigurali Ministarstvo obrane, Ministarstvo unutarnjih poslova te Ministarstvo hrvatskih branitelja.


