
Veliki obrat, HDZ-ov vijećnik prešao na stranu SDP-a i osigurao mu većinu u Vijeću!?
Iako su lumbarajski HDZ i HSU najavljivali kako se konstituirajuća sjednica jutros neće održati, vijećnik HDZ-a Tonći Mušić Kovač odlučio je promijeniti stranu, surađivati s SDP-om i načelnicom Klisurom te preuzeti funkciju predsjednika Vijeća.
Lumbarda je šokirana, a ništa manje iznenađen nije ni ostatak otoka. Ne viđa se često da vijećnik neke stranke mijenja stranu bez najave, preko noći, no 40-godišnji Tonći Kovač Mušić, inače ugostitelj, ribar i otac petero djece, kaže da za to ima dobar razlog.
„Želim da mjesto ide naprijed. Igora Kršinića kao predsjednika vijeća nisam otpočetka podržavao, mislim da je njegovo vrijeme prošlo. Ja nisam za niti jednu stranku, ja sam za Lumbardu, ne želim da stagniramo“, poručio je mirno Kovač. Pitali smo ga zna li da će sad biti izbačen iz HDZ-a, stranci u kojoj je već desetljećima, obiteljski – „Neka naprave štogod žele“, zaključio je Kovač.
Kovaču je, očito, kao i velikom dijelu Lumbarjana, dosadilo čekati da se zdravstveno stanje HSU-ovog Igora Kršinića, kojem je bilo obećano mjesto predsjednika Vijeća, popravi i poboljša. Smatra da Lumbarda ne smije biti u rukama jedne osobe čije je, kako kaže, vrijeme prošlo.
Zbog toga se dogovorio s Marijom Klisurom i vijećnicima SDP-a, bez znanja HDZ-ovih i HSU-ovih vijećnika koji su sjednicu jutros trebali, prema dogovoru, preskočiti. Sa SDP-ova četiri vijećnika i Kovačem, lumbarajsko je Općinsko vijeće ustanovilo kvorum od pet vijećnika. Kovač je predložio sebe za predsjednika Vijeća što su SDP-ovci prihvatili, a na konstituirajućoj sjednici su, doznajemo, osnovali i neka radna tijela, ali ne sva.
Šef lumbarajskog HDZ-a Anto Bezek Car nije htio komentirati događaj, rekao je da je iznenađen i šokiran te da o tome ništa nije znao. Da će se Kovač pojaviti na sjednici jutros nisu znali ni načelnica Marija Klisura ni vijećnik Ivan Batistić Zure. Kažu nam da su se i više nego iznenadili kad se pojavio na sjednici jutros, a Kovač je istaknuo da je došao samoinicijativno.
Kovač se na sjednici predložio za predsjednika Vijeća što su SDP-ovci prihvatili i s pet ruka je legitimno imenovan, a za potpredsjednika je odabran Ivan Batistić Zure. Općinsko vijeće Lumbarde je tako konstituirano i mogu napokon krenuti s radom. Događaj je komentirala načelnica Marija Klisura.
„Drago mi je i čestitam Tončiju na hrabrosti. Nadam se uspješnoj suradnji i ne bih voljela da ga HDZ izbaci iz stranke, dobar je čovjek, ispravan i način na koji razmišlja sugerira da je spreman na suradnju. Činjenica da smo ga podržali svjedoči onome što smo cijelo vrijeme govorili, a to je da želimo raditi stvari za Lumbardu zajednički, demokratski ispravno i da smo spremni na suradnju bez obzira na stranku“, poručila je Klisura.
Podsjetimo, na nedavnim lokalnim izborima, nekadašnji HDZ-ov načelnik Lumbarde Igor Kršinić kandidirao se za načelnika kao i s kandidacijskom listom za OV, ali ovog puta kao vođa lumbarajskog HSU-a te je ponio titulu najvećeg iznenađenja, ali i najvećeg pobjednika izbora. Malo mu je nedostajalo da uđe u drugi krug utrke za načelnika, a s listom je osvojio dva mandata. Budući da je HDZ-ova lista osvojila tri, a SDP-ova na čelu s načelnicom Marijom Klisurom četiri, HDZ i HSU su još prije drugog kruga sklopili koaliciju kako bi osigurali većinu u OV Lumbarde. Koalicijom je dogovoreno kako će predsjednik OV biti Igor Kršinić nakon čega je završio u bolnici i još se oporavlja.
Prvi pokušaj konstituiranja OV Lumbarde propao je još 20. lipnja kad se, dogovorom, na sjednici nisu pojavili ni vijećnici HSU-a, ni HDZ-a, ni SDP-a. Drugi pokušaj trebao je propasti jutros, no Kovač je odlučio da će biti drugačije.
Općinsko vijeće Lumbarde ima devet članova, a mandati su od jutros podijeljeni na drugačiji način nego smo očekivali – SDP je osvojio četiri mandata, a s Kovačem ih imaju pet što je natpolovična većina. HDZ ostaje na dva kao i HSU. Načelnica Klisura je tako, umjesto bolne političke kohabitacije, dobila „i ovce i novce“, odnosno i načelnički mandat i većinu u Vijeću.

