
Knežević nudi rješenje: Nije sve u kaznama, treba dozvoliti parking kad autobusi ne prometuju
Problem parkinga u Mokošici se ne može rješavati samo kaznama i uklanjanjem vozila. Smatra to saborska zastupnica, a odnedavno i gradska vijećnica Centra Viktorija Knežević koja je reagirala na jučerašnju nemilu situaciju kada su zbog nepropisno parkiranih vozila, vozači gradskog prijevoznika Libertas Dubrovnik odbili voziti autobuse kroz to najveće dubrovačko prigradsko naselje.
“Vjerujem da se ovaj problem ne može rješavati samo kaznama i uklanjanjem vozila. Prije svega, Mokošici nedostaje dovoljno parkirnih mjesta jer se godinama nisu planirali sadržaji koji idu uz rast naselja.
Jedno od rješenja koje smatram realnim i dugoročno korisnim jest izgradnja ukopanih garaža u području iznad zgrada – teren koji je prirodno kosina, to ondje dopušta. Na površini iznad tih garaža mogle bi se urediti parkovne i druge javne površine koje Mokošici itekako nedostaju”, ustvrdila je Knežević, te istaknula:
“Dok se to ne dogodi, važno je da se represivne mjere koriste samo kada su stvarno nužne. Pisanje kazni i uklanjanje vozila ne može biti rješenje za sustavni problem koji su stvorili oni koji su godinama ubirali komunalni doprinos, a nisu ulagali u infrastrukturu.
Zato predlažem i jedno prijelazno, fleksibilno rješenje: u dijelovima gdje autobusi prometuju samo u određenim terminima – primjerice ujutro i popodne – moglo bi se omogućiti parkiranje izvan tih termina. Time bi se stanovnici mogli prilagoditi – parkirati kad autobusi ne voze – a u ostatku vremena ostaviti mjesta slobodnima. Tako bi se iz istog prostora izvukao maksimum bez ugrožavanja sigurnosti prometa.
Umjesto kažnjavanja građana, rješenje tražimo u razumijevanju problema i pametnijem planiranju.”.

