
DAN POSLIJE HDZ potvrdio vodeću poziciju, SDP s ljevicom šepa, a Most nestaje tamo gdje je nastao
Na lokalnim izborima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji relativni pobjednik je HDZ. Za sada su osvojili u prvom krugu jedan grad i 13 općina, dok se SDP može pohvaliti pobjedom u jednom gradu i jednoj općini u prvom krugu.
Na izbore je izašlo 53,06 posto od ukupno upisanih birača u najjužnijoj hrvatskoj županiji. Relativni pobjednik u izboru za župana je kandidat tzv. Velike koalicije predvođene HDZ-om Blaž Pezo koji je osvojio 43,67 posto pa će s Mostovcem Božom Petrovom koji je osvojio 25,10 posto glasova ići u drugi krug izbora. Sitaucija u županijskoj skupštini je slična pa je tako HDZ-ova koalcija osvojila relativnu većinu i očekuje sa će uz podršku DDS-a formirati vlast. Druga snaga u vijeću je Slobodno, koalicija SDP-a i srđevaca odnosno Možemo, a treća su Mostovi vijećnici.
Što se tiče Dubrovnika i tu će biti drugi krug u koji idu HDZ-ovac Mato Franković te SDP-ovka Anita Bonačić Obradović kandidatkinja koalicije Slobodno. U dubrovačkom Gradskom vijeću HDz je osvojio 9 mandata, dok su SDP i srđevci ostali na pet. Isto mandata kao i prošlom sazivu ima DDS Pera Vićana i Dustra Željka Raguža, dok Centar i Viktorija Knežević prvi put participiraju i to sa dva vijećnika. Očekuje se suradnja HDZ-a sa DDS-om i Dustrom.
U Korčuli u drugi krug idu HDZ-ovac Frane Jeričević, te dosadašnja SDP-ova gradonačelnica Nika Silić Maroević. Što se tiječ gradskog vijeća HDZ je izborio apsolutnu većinu.
U Metkoviću je HDZ osvojio apsolutnu većinu na svim razinama, pa tako Dalibor Milan nastavlja obnašati gradonačelničku funkciju za koju se borio i Mostov Nikola Grmoja. HDZ ima većinu u Gradskom vijeću.
Rezultati Mosta na ovim lokalnim izborima su porazni. Stranka koja je nekad bila treća politička snaga u u Hrvatskoj, danas je postala pravi politički marginalac, bez šire potpore i bez ozbiljnih rezultata.
Jasno je da su Božo Petrov i Nikola Grmoja glavni odgovorni za propast Mosta. Umjesto da šire prostor političkog djelovanja i okupljaju nezadovoljne birače centra i desnog centra, povukli su Most u političku izolaciju i marginalizaciju – pretvorivši ga u glasnu, ali neučinkovitu opoziciju koja više mobilizira protivnike nego simpatizere. Međutim, problem je štoje Most i duboko nedemokratska stranka koju već godinama kontroliraju Petrov i Grmoja i njihova glasčka mašinerija iz Metkovića.
U Opuzenu se ide u drugi krug i to HDZ-ov Zoran Popović i nezavisni Ivan Mataga koji je vodi grad u protekle četiri godine. Što se tiče većine u opuzenskom gradskom vijeću bit će presudni glasovi s Nezavisne liste Željka Bjeliša.
U Pločama gradonačelnik ostaje SDP-ov Ivan Marević koji je 3,5 godine bio zamjenik Mišu Krstičeviću, a koji je napustio funkciju gradonačelnika Ploča te nakon što je osvojo saborsku fotelju preselio u Zagreb. Hoće li u Gradskom vijeću Grada Ploča vlast imati SDP ili HDZ presudit će članovi Pločanske stranke.
U Blatu je HDZ dobio apsolutnu vlast i u Općinskom vijeću te nakon duže godina imaju svog načelnika Juricu Petkovića.
U Lumbardi dosadašnja načelnica nezavisna Marija Klisura ide u drugi krug s HDZ-ovim Antom Bezekom. Izgleda da će većinu u općinskom vijeću „složiti“ HDZ i uz potporu Hrvatske stranke umirovljenika.
U Smokvici je sve bilo jasno i prije početka izbora gdje mandat nastavlja HDZ-ovc Ljubo Kunjašić. Slična situacija je i Kuli Norinskoj gdje mandat nastavlja Nikola Krstičević, kao i Maja Vrnoga u Zažablju, Vlatko Mratović u Janjini, te Đivo Market na Mljetu. Svi oni imaju i HDZ-ovsku većinu u općinskim vijećima.
Novi načelnik Pojezerja je HDZ-ovac Luka Antunović pobijedio konkurenta na svim razinama. Slična situacija je i u Slivnom kojim također nastavlja upravljati HDZ ali s novim načelnikom. To je Jurica Mušan.
HDZ-ov veteran iz Stona Vedran Antunica i prije je znao da nastavlja načelnički mandat jer je bio jedini kandidat, dok će većina u Općinskom vijeću ovisiti o članovima Nezavisne liste Đura Bilića.
U Dubrovačkom primorju HDZ-ovac Nikola Knežić ide u peti mandat, a u vijeću će im potpora biti DDS.
Apsolutni pobjednik izbora u Konavlima je HDZ i Božo Lasić koji nastavlja načelničku fuknciju s većinom iz svoje stranke u Općinskom vijeću.
U Orebiću je trijumfirao dosadašnji načelnik i kandidat HDZ-ove koalicije Tomislav Ančić koji ima i stranačku većinu u Općinskom vijeću. Slična je i situacija i u susjednom Trpnju kojeg s apsolutnom vijećnikom većinom nastavlja voditi HDZ-ov Jakša Franković.
Neprikosnovenom se u Veloj Luci pokazala i SDP-ova Katarina Gugić koja je osvojila treći načelnički mandat i većinu u Općinskom vijeću.
Situacija će svakako biti zanimljiva na Lastovu gdje u drugi krug ide Leo Katić, nekadašnji načelnik koji je punio stranice crne kronike s optužbom za više kaznenih djela između kojih je i ono za zlouporabu položaja i ovlasti te primanje mita. S njime će u „okršaj“ HDZ-ova Anita Jančić Lešić koja bila načelnica protekle četiri godine. Njihove opcije imaju dosta približan odnos u vijećničkim mandatima pa će većinu u lastovskom Općinskom vijeću presuditi nezavisni Ante Karlović i Antun Kvinta.
Nakon 20 godina vladavine Silvija Nardellija iz HDZ-a Župljani su na ovim izborima birali i novog načelnika. Izbor se nastavlja u drugom krugu i to između Marka Miloslavića iz Župke koji je imao više glasova od Đura Lonze iz HDZ-a. Iako se sinoć činilo da u Općinsko vijeće Općine Župa dubrovačka ulazi i vijećnik DDS-a, a što je potvrdio i predsjednik te stranke Pero Vićan, današnji dan je ipak donio nove informacije. Lista DDS osvojila je 5,46 posto i prešla prag, ali izborna matematika kazuje da neće imati vijećnika. Župka će imati većinu u Vijeću sa osvojenih sedam od 13 vijećnika, dok je šest HDZ-ovih.

