
Marija Mašanović savjetuje kako preživjeti vrućine: Evo što trebate izbjegavati, kako se obući, što piti i jesti; posebno upozorenje ima za ovu skupinu ljudi
Toplinski val zahvatio je cijelu Europu, stoga mnogi traže osvježenje u moru ili u klimatiziranim prostorima. Meteorolozi i liječnici upozoravaju na važnost zaštite od negativnih posljedica visokih temperatura, pa je preporuka izbjegavati napore i aktivnosti tijekom toplinskih vrhunaca. Da vrijeme nije bezopasno, potvrdila je i liječnica Marija Mašanović iz Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, koja je poručila kako ovakve vremenske prilike mogu narušiti zdravlje i to treba shvatiti ozbiljno.
“Budući da smo u stanju velike opasnosti djelovanja toplinskog vala na ljudsko zdravlje, osobno bih taj sat spustila od 9 do 18 sati poslijepodne, ali službeno je od 10 do 17 sati. U to vrijeme ne izlaziti vani, rashladiti prostore u kojima boravimo, piti puno tekućine, jesti manje obroke više puta dnevno, smanjiti prženo, unos alkohola, kofeina, slatkih napitaka i slastica jer to sve dodatno pojačava mokrenje i gubitak vode iz našega tijela, a znamo da je voda najvažniji sastojak našeg organizma i zaista kada su ovakve vrućine, najbolje se možemo rashladiti unosom dovoljne količine tekućine”, ističe liječnica Mašanović.
Dodatno je naglasila kako su najugroženije starije skupine ljudi, kronični bolesnici i djeca.
“Što se tiče starijih sugrađana, djece i osjetljivijih osoba koje imaju određene bolesti i stanja, treba povesti računa zbog smanjenog osjeta žeđi koji se nalazi u našem centru u mozgu. Starije osobe zaborave piti, nisu žedni, jednostavno kroz dan se moraju stalno podsjetiti da uzmu čašu vode, dosta starijih osoba ne voli okus vode, a taj osjet se može popraviti s limunom ili stavljanjem voćnog soka koji nema šećera u sebi. Također imamo brojne izotonične napitke koji u sebi imaju omjer dizajniran da osvježi organizam, uvijek ih je dobro imati u kući, u obliku praha s dvije žličice napitka rastopiti i popiti da osvježi organizam. Što se djece tiče, oni pogotovo uvijek moraju biti u pažnji roditelja i skrbnika da im se ponudi da piju, a dojenčadi pedijatri preporučuju da je majčino mlijeko najbolji oblik hidratacije organizma, a za majke pogotovo dojilje i one koje su rodile njima svakako preporuka da unose što više tekućine i vode jer tako potiču stvaranje mlijeka i hlade svoj organizam jer je razdoblje majčinstva iznimno fizički naporno”, dodaje liječnica.
Kako bi u potpunosti zaštitili svoje zdravlje, potrebno je paziti i kakvu vrstu hrane i piće konzumiramo u ljetnom razdoblju. Preporuke su smanjiti unos alkohola, kofeinskih napitaka i slatkiša, koje možemo zamijeniti voćem i povrćem, nositi svijetlu i laganu odjeću te izbjegavati boravak na izravnom suncu. Iz županijske zdravstvene ustanove apeliraju i na poslodavce koji bi trebali paziti na zdravlje radnika, gdje se podrazumijeva da bi trebalo obustaviti radove i zaštititi zdravlje radnika.
Dodatne informacije o toplinskim udarima i sličnim vremenskim uvjetima dostupni su na službenim stranicama Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije, gdje se u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom šalju upute i upozorenja za vjerojatnosti skoka temperatura preko 45 stupnjeva.