Drastično raste porez na vikendice, Dubrovnik se odlučio na novu tarifu
U novom poreznom paketu Vlada je udovoljila gradovima i općinama za povećanjem gornje granice poreza na kuće za odmor. Novi raspon iznosit će od 0,60 do pet eura po četvornom metru korisne površine, a sad je bio od 0,66 do 1,99 eura.
Može se očekivati da će većina lokalnih jedinica 1. siječnja 2024. dignuti porez na maksimalan iznos, što će biti snažan udarac po džepu za vlasnike vikendica i apartmana.
Upravo za tu opciju se odlučio i Grad Dubrovnik koji će povećati porez na maksimalni iznos. Naime, on je do sad bio maksimalan i iznosio je 1,99 eura po metru kvadratnom, a u narednom periodu će biti pet eura, kako je Vlada i omogućila.
Na području Dubrovnika tijekom prošle 2022. godine izdano je 660 rješenja za porez na kuće za odmor od čega je Grad ostvario prihod 90.000 eura. Ovim poreznim promjenama, Grad Dubrovnik će tako ostvariti znatno veće prihode. Drugim riječima, ako se u gradski proračun po cijeni od dva eura po kvadratu godišnje slije 90 tisuća eura, pogidne li se ta ciejna na pet eura, ukupan iznos skočit će na 225 tisuća eura.
Svaki vlasnik nekretnine koji je, sukladno odredbama Zakona o lokalnim porezima, koristi povremeno ili sezonski treba je prijaviti poreznicima radi utvrđivanja porezne obveze.
Prema Zakonu o lokalnim porezima, kućom za odmor smatra svaka zgrada, dio zgrade ili stan koji se koristi povremeno ili sezonski. Znači, glavni kriterij za utvrđivanje statusa kuće za odmor je činjenica da se ta nekretnina koristi povremeno ili sezonski ili ima drugu namjenu.
Sukladno tome, kućom za odmor ne smatra se nekretnina koja se koristi cijele godine, i to neovisno o tome koristi li je vlasnik za svoje stanovanje ili je ona u trajnom najmu, kao ni nekretnina pogodna za stanovanje koja se uopće ne koristi.