DANAS PADA ODLUKA: Nastavlja li se suradnja dva najmoćnija čovjeka u Gradu

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Danas se očekuje odluka Gradskog odbora HDZ-a o nastavku suradnje s Dubrovačkim demokratskim saborom Pera Vićana.

Najave mogućeg raskida dugogodišnje političke suradnje između HDZ-a i DDS-a ponovno su otvorile pitanje odnosa snaga u Gradskom vijeću Dubrovnika. Iako ta suradnja u pravilu nije bila formalizirana klasičnim koalicijskim sporazumom, u praksi je često predstavljala temelj stabilne većine u gradskom parlamentu.

Najavljujući današnju sjednicu gradskog odbora svoje stranke, gradonačelnik Dubrovnika i predsjednik dubrovačkog HDZ-a Mato Franković je jučer rekao da funkcioniranje Gradskog vijeća nije ugroženo, ali da “postoje neke stvari preko kojih se ne može i neće proći”, te poručio da se neki ljudi trebaju restartirati ili jednostavno neće surađivati.

HDZ je u sadašnjem sazivu Gradskog vijeća relativni pobjednik izbora i nositelj izvršne vlasti, no za stabilno donošenje odluka oslanja se na podršku vijećnika drugih lista. Među njima je važnu ulogu imao DDS, stranka koju vodi Pero Vićan i ima tri vijećnika, s tim da on kao treći još uvijek nije prisegnuo što je njegova jasna poruka. Bitan partner je i Dustra Željka Raguža sa dva vijećnička glasa.

U političkoj praksi Dubrovnika DDS se rijetko pozicionirao kao klasična oporba. Umjesto toga, ta je stranka kroz više saziva Gradskog vijeća djelovala kao partner vlasti, sudjelujući u formiranju većine ili osiguravajući potporu ključnim odlukama, osobito oko proračuna i velikih razvojnih projekata.

Zbog toga su odnosi HDZ-a i DDS-a često opisivani kao neformalna ili funkcionalna koalicija. Najave da bi takva suradnja mogla biti prekinuta otvaraju pitanje kako će se ubuduće formirati većina u Gradskom vijeću.

Politička strategija DDS-a i Pera Vićana već desetljećima se temelji na pragmatičnom pristupu i spremnosti na suradnju s različitim političkim opcijama. Takva politika vidljiva je još od vremena kada je grad vodila Dubravka Šuica iz HDZ-a. I u tom razdoblju Vićan je kao predstavnik svoje Nezavisnke liste, bio zamjenik gradonačelnice, te važan HDZ-ov partner gradske vlasti u Gradskom vijeću. Ta suradnja nije potrajala do kraja mandata jer je ta koalicija pukla, a Vićan se nakon toga “okrenuo” Vlahušiću.

Nakon tog razdoblja, tijekom mandata gradonačelnika Andro Vlahušić, politička scena u Dubrovniku značajno se promijenila, ali DDS je i tada zadržao važnu ulogu. Vićan je u više navrata surađivao s Vlahušićevom gradskom upravom, što je također omogućavalo funkcioniranje vijećničke većine i donošenje važnih odluka.

Takva sposobnost političkog manevriranja i prilagodbe različitim odnosima snaga omogućila je DDS-u da ostane relevantan faktor u dubrovačkoj politici unatoč relativno ograničenom broju vijećnika.

Ako bi došlo do stvarnog raskida suradnje između HDZ-a i DDS-a, politička matematika u Gradskom vijeću navodi da bi u tom slučaju HDZ zajedno s Dustrom imao “na knap” vijećnika. Znači, od ukupno 21 vijećnika, HDZ ih ima devet, a s dvoje Raguževih ostavio bi minimalnu većinu od 11 vijećnika, što i nije uvijek sigurna opcija, osobito za ključne odluke poput proračuna.

S druge strane, DDS bi mogao ponovno zauzeti fleksibilniju poziciju i odlučivati od slučaja do slučaja o podršci pojedinim odlukama, što je model političkog djelovanja koji je ta stranka već koristila u ranijim sazivima, a na to se često i pozivaju u rijetkim istupima u javnosti.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti