
Knežević: Dubrovnik je grad duhova i histerije, a Dubrovčani imaju dva velika straha…
Kandidatkinja stranke Centar za gradonačelnicu Dubrovnika Viktorija Knežević predstavila je glavne programske odrednice njezine kandidature za predstojeće lokalne izbore. Knežević je istaknula kako se Dubrovnik nalazi između dva ekstrema, a to su strah i nada.
“Imamo dva velika straha. Strah da će nas, prekomjerni turizam i sve ono što on donosi – uništiti, od velike gužve, prenapučenosti, visokih troškova života, te da je naša svakodnevnica gotovo potpuno izgubljena i da grad odavno već nije funkcionalni grad, nego turistički proizvod. Drugi strah je da će nas ove restriktivne mjere koje donosi Vlada i gradska uprava, toliko uništiti lokalnu ekonomiju jer su napravljene da ograničavaju lokalnom stanovništvu moguću zaradu dok veliki igrači i dalje mogu nesmetano profitirati. Dubrovniku je sada više nego ikad potrebna nada. Nada da možemo naći kompromisne rješenja, koja će s jedne strane omogućiti da riješimo one probleme koje imamo ili barem da ih bitno ublažimo, a s druge strane da očuvamo lokalnu zajednicu, očuvamo lokalnu ekonomiju.”
Knežević je usporedila ovo doba sa nekih drugim povijesnim razdobljima, te kazala da se za vrijeme Republike, Grad najbolje nosio sa izazovima.
“Neke smo izazove rješavali bolje, a neke lošije. Možemo i trebamo pogledati kako su oni to radili, a radili su tako da su donosili promišljene odluke i ako je trebalo sto puta bi mjerili prije odluke. Sve odluke su štitile lokalne stanovništvo, a najbolja svjetska rješenja su donosili u grad i bili su pioniri za izazove svog vremena. Upravo nam to treba da pronađemo kompromisna rješenja koja će riješiti probleme i barem ih bitno ublažiti.”, rekla je Knežević.
Kazala je kako je potrebno riješiti postojeće probleme, a da ne ubijemo lokalnu ekonomiju koja gradu osigurava održivi turizam, a ne da smo zimi grad duhova, a ljeti grad histerije.
“Ova gradska uprava, vođena Matom Frankovićem u posljednjih 8 godina nije to radila. Oni su, umjesto da rade svoj posao, građanima zabranjivali da rade svoj posao. Jer znate, građani ne mogu izraditi tunele ili preusmjeriti promet, ne mogu osigurati sustav rezervacije dolezaka koji bi pravilno rasporedio dolazak turista tijekom cijelog dana i ograničio posjete ukoliko su nužni. To može samo gradska uprava.”, iskazala je Knežević.
Najavila je kako će u narednom periodu održati više tematskih tiskovnih konferencija na kojim će prezentirati niz konkretnih ideja i rješenja kako bi riješila najveće probleme koje danas Dubrovnik, a to su stanovanje, urbanistički razvoj i reorganizacija gradske uprave.
“Znači ono što možemo učiniti da već iduću sezonu dočekamo u boljim uvjetima, posebno ćemo prezentirati srednjoročna, a posebno dugoročna rješenja kako bi ovaj grad okrenuli prema budućnosti, jer to je ono što grad i njegovi stanovnici poslužuju.” kazala je Knežević.
Uskoro će, rekla je, predstaviti i listu za gradsko vijeće, te kandidata za zamjenika gradonačelnika Dubrovnika.
