
MARKO GILJAČA: Snaga juga – to ste vi. Naši ljudi. A ovo su naši prioriteti i obećanja
Povodom Dana Dubrovačko-neretvanske županije, završetka kampanje i predstojećih izbora, priopćenje je uputio Marko Giljača, kandidat koalicije Snaga juga koju čine SDP i Srđ je Grad, odnosno Možemo.
Ističući kako smo ušli u posljednji tjedan kampanje za izbore koji, kako kaže, neće odlučiti samo o sljedeće četiri godine – već o tome hoće li naša županija zadržati svoj jedinstveni mediteranski način života ili će se pretvoriti u gomilu sezonski korištenog betona na kojem će profitirati svi osim nas samih, Giljača navodi:
“Kroz prostorne planove, koncesije na pomorskom dobru, pristup zdravstvu, školstvu i prirodi – odlučujemo hoće li naša djeca ovdje dostojno živjeti ili će u potrazi za prilikama otići drugdje. Snaga juga – to ste vi. Naši ljudi.
Imamo prekrasnu županiju, ali velikim dijelom zapuštenu. Županiju u kojoj se prečesto guraju megalomanski projekti dok stvarni problemi lokalnih ljudi ostaju po strani. Županiju u kojoj se ceste trasiraju kroz povijesne ekološke vinograde i trafostanice, u kojoj se Centar za gospodarenje otpadom gradi na lokaciji koja izravno ugrožava Malostonski zaljev. Jednu od najbogatijih, ali ipak Županiju u kojoj Zavodi za hitnu pomoć nemaju tople vode, Domovi zdravlja nužnu opremu, a škole psihologe i stručni kadar. Županiju u kojoj se pred problemom sve izraženijeg zaslanjivanja tla i voda u dolini Neretve – desetljećima zatvaraju oči.”
Giljača je zahvalio na poruci i podršci koje ne prestaju stizati i to kako kaže, naročito nakon jedinog televizijskog sučeljavanja kandidata.
“Prepoznali ste tko ima odgovore na vaša pitanja, tko nudi konkretna rješenja, a tko prazna obećanja. Naš program nije napisan ni prepisan za kampanju – on je rezultat dugogodišnjeg rada, razgovora i suradnje s timom sjajnih, stručnih i poštenih ljudi koji imaju isti cilj: staviti javni interes ispred privatnog, i našu županiju na put ravnomjernog, pravednog razvoja.”
Kao prioritete je naveo gradnju stanova za liječnike, prihodom od poreza na nekretnine, te domova umirovljenika u Neretvi i na Pelješcu, zatim uspostavu županijske mrežu javnog prijevoza, uključujući i mikroprijevoz, gradnju i opremanje školskih kuhinja, zapošljavanje stručnih suradnika i psihologa u školama.
“Otvaramo Upravni odjel za more i uvodimo red u koncesije na pomorskom dobru. Osnivamo nove lučke uprave i uređujemo 1000 novih vezova. Pokrećemo poljoprivredne inkubatore u Neretvi i na otocima. Otvaramo podružnice Javne ustanove za zaštitu prirode na otocima Pelješcu i u Neretvi, štitimo korčulanski arhipelag”, također je naveo te istaknuo kako za svaki od tih projekata imaju jasni plan te da znaju gdje su sredstva “i kako ih, u suradnji s općinama i gradovima, provesti – ravnomjerno, pošteno i u korist svih”.
“Danas naša županija slavi svoj dan – od srca vam ga čestitam, prisjećajući se za zahvalnošću svih koji za nju položili svoje živote i s iskrenom nadom da će, nakon ovih izbora, biti pravednija, snažnija i bolja za sve nas”, poručio je Marko Giljača, kandidat koalicije Snage juga za Dubrovačko-neretvanskog župana.
