Kraj crvljivosti mandarine zbog sredozemne voćne muhe – rješenje sterilni mužjaci iz Španjolske

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Sredozemna voćna muha predstavlja značajnog štetnika u priobalnim područjima Hrvatske, posebno u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Osim doline Neretve, najugroženija su područja Dubrovačkog primorja i poluotoka Pelješca.

“Ove smo godine ponovno uredno tretirali sredozemnu voćnu muhu. Naime, imali smo problem s nabavkom sterilnih mužjaka iz Izraela, koji je to prestao isporučivati, a postigao se dogovor sa Španjolskom uz male probleme s javnom nabavom. Sigurno još negdje ima manjih problema za poljoprivrednike, ali ustaljenim tretmanom taj će se problem riješiti,” kazao je župan Nikola Dobroslavić.

Prve odrasle jedinke pojavljuju se u travnju, a ženke polažu do 300 jaja u manje skupine, birajući za to zrelije plodove. Ličinke se ne mogu razvijati u nezrelim plodovima jer u njima nemaju dovoljno hrane. Njihova aktivnost u plodovima rezultira “crvljivošću” brojnih voćnih vrsta uzgajanih u dolini Neretve, a ovaj štetnik napada plodove redom njihova dozrijevanja.

Nakon što se razviju u plodovima smokve, muhe prelaze na mandarine, koje su posljednji domaćin pred prezimljavanje. Zbog toga je važno provoditi higijenske mjere u svim voćnjacima domaćina kako bi se smanjila populacija i spriječila daljnja zaraza.

Tehnika sterilnih kukaca uključuje ispuštanje milijuna sterilnih mužjaka sredozemne voćne muhe u prirodu. Ovi sterilni mužjaci pronalaze ženke, ali parenjem ne dolazi do odlaganja jaja niti razvoja potomstva, čime se učinkovito smanjuje populacija štetnika.

“Tretmanom u više godina postiže se velika zaštita, tako da je ove godine bilo naznaka utjecaja te mušice, on će sigurno nestat u idućim godinama kad se bude kontinuirano tretiralo,“ rekao je Dobroslavić.

Hrvatska i Španjolska jedine su zemlje na području Europe u kojima se provodi program SIT tehnike, a o kompleksnosti provedbe ove biološke, nepesticidne metode, u smislu stručne platforme i zahtjevne organizacije, svjedoči činjenica da agrumski razvijenije zemlje nisu implementirale ovaj oblik suzbijanja tog ekonomski značajnog štetnika.

Osim HAPIH-a, provoditelji Akcijskog plana, aktivno uključeni u rješavanje ove problematike su Ministarstvo poljoprivrede, Državni inspektorat RH, kao i sami proizvođači i posjednici biljaka domaćina.

“Projekt ide dalje, a financira ga Ministarstvo, kojem zahvaljujemo uz Vladu Republike Hrvatske jer podržavaju taj projekt koji je nužan za neretvansku dolinu i to će biti odgovarajuća zaštita te naše iznimno vrijedne proizvodnje mandarine u Neretvi,” zaključio je župan Dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.

FOTO: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva


PODIJELI S PRIJATELJIMA!