Započinju Dani korčulanskog maslinovog ulja: S kojim se izazovima maslinari danas susreću

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

I na 16. Danima korčulanskog maslinovog ulja, koji se od 5. do 7. rujna održavaju u Veloj Luci, maslinari, uljari i drugi proizvođači spojit će ugodno s korisnim. I ove će godine manifestacija, koju organizira Udruga maslinara Vela Luka, uz enogastronomski, imati i edukativni dio, a sve s ciljem promoviranja korčulanskog ulja koje ima zaštićenu oznaku izvornosti.  

„Udruga je 2016. godine izborila zaštićenu oznaku izvornosti, a korčulansko ulje jedno je od pet maslinovih ulja koje nosi tu oznaku. Svi koji dođu moći će ga kušati! Manifestacija će započeti Feštom od uja u četvrtak 5. rujna. Na enogastronomskoj večeri u centru mjesta predstavit će se tradicionalna korčulanska spiza i vino te neizostavna lumblija u čijoj se pripremi koristi upravo maslinovo ulje. Već idućeg dana, u petak 6. rujna, organiziran je obilazak lokalnih proizvođača i OPG-ova uz degustaciju ulja i ostalih proizvoda“ , najavila je Barbara Mirošević, potpredsjednica Udruge maslinara Vela Luka. 

Svake godine dio manifestacije posvećen je i stručnim predavanjima  za sve maslinare i uljare otoka Korčule, pa će se tako i ove godine održati Okrugli stol u Zadružnom domu u petak 6. rujna u 19 sati. 

„Ove godine imamo dva predavanja. O primjerima dobre prakse u dopunskim djelatnostima govorit će Stanko Štambuk, viši stručni savjetnik Ministarstva poljoprivrede, dok će o stavljanju maslinovog ulja u promet govoriti Zrinka Favro, stručna savjetnica Ministarstva poljoprivrede. Mislim da će biti jako korisno i zanimljivo“, najavila je Mirošević.

Korčulansko maslinovo ulje proizvodi se od autohtonih sorti Lastovke i Drobnice, a na njegovu posebnost utjecali su i specifični pedo-klimatski uvjeti otoka. Ističe se mirisom po zelenom plodu i lišću masline te okusom ujednačene srednje do intenzivne gorčine i pikantnosti što je posljedica većeg udjela polifenola koji su odgovorni ne samo za senzorska svojstva, nego i za zdravstvene dobrobiti  ulja.

„Klimatske promjene su jedan od najvećih izazova s kojim se maslinari susreću, a svaka sezona je izazov za sebe. Mijenjaju se prilike pa tako i štetnici. Suša je najveći problem, odnosno nedostatak padalina baš kad maslini najviše treba. Sad se nadamo da ova najavljena kiša dolazi u pravo vrijeme i da će ove godine urod biti dobar. Trenutno su najave jako dobre, bilo je toliko vruće dani  maslinova muha nije mogla letjeti pa će plodovi biti zdravi“, kazala je kroz smijeh Mirošević i pozvala zainteresirane da se pridruže 16. Danima korčulanskog maslinovog ulja.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!