
SDP i Možemo! poručili: „Plenkovićeva inflacija“ najviše pogađa građane, mi na placi, oni u Palaceu
Zajednička kampanja SDP-a i Možemo! pod nazivom „Plenkovićeva inflacija“ održana je na gruškoj placi, gdje su predstavnici ovih stranaka upozorili na posljedice rasta životnih troškova te predstavili prijedloge za smanjenje inflacijskih pritisaka na građane.
U sklopu kampanje postavljena je i posebna izložba koja je prikazala rast cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, s ciljem ukazivanja na promjene koje građani svakodnevno osjećaju u svojim kućnim budžetima.
Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić poručio je kako danas sve građane Hrvatske povezuju dvije stvari – hrvatska reprezentacija kao pozitivna tema te, kako je rekao, „Plenkovićeva inflacija“ kao problem koji osjećaju ljudi diljem zemlje.
– To jednako osjećaju ljudi u Dubrovniku, Osijeku, Međimurju i drugim dijelovima Hrvatske. Problem je u ekonomskom modelu Hrvatske. Naši strateški resursi trebaju biti hrana i energetika, a država nema dovoljno snažnu strategiju proizvodnje hrane i energetske neovisnosti – rekao je Hajdaš Dončić.
Dodao je kako velike korporacije imaju povoljnije uvjete poslovanja nego u dijelu Europe te istaknuo potrebu jačanja domaće proizvodnje i institucija koje mogu utjecati na tržišne odnose.
– Tražimo jačanje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja kako bi mogla učinkovitije reagirati na cijene. To je razlika između našeg pristupa i pristupa HDZ-a – kazao je predsjednik SDP-a.
Gradonačelnica Supetra Ivana Marković naglasila je kako inflacija nije samo ekonomski problem, već i pitanje načina upravljanja državom.
– Premijer je više puta govorio da je pobijedio inflaciju, a podaci pokazuju da je Hrvatska među državama eurozone s visokim rastom cijena. Građani osjećaju posljedice, cijene u trgovinama rastu, a mnogi si više ne mogu priuštiti ni osnovne životne potrebe – rekla je Marković.
Saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić poručila je kako je, prema njezinim riječima, Vlada „kapitulirala pred inflacijom“.
– Dok smo mi danas na placi s ljudima koji proizvode i prodaju hranu, premijer i predsjednik Sabora bit će u hotelu Palace. To je razlika između nas i njih – rekla je Benčić.
Istaknula je kako građani Hrvatske plaćaju visoke cijene u trgovinama, dok su primanja znatno niža nego u razvijenijim europskim državama.
– Ne može nas nitko uvjeriti da nije skupo. Cijene u hrvatskim trgovinama često su kao u Švedskoj, a plaće su višestruko manje. Potrebna su ulaganja u prehrambenu i energetsku samodostatnost, infrastrukturu za poljoprivrednike te stanove za mlade – poručila je Benčić.
Na rast cijena nekretnina i problem stanovanja osvrnula se saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović, koja je upozorila na stanje posebno izraženo na Jadranu.
– Cijene nekretnina eksplodirale su, građani sve teže dolaze do vlastitog doma, a istovremeno imamo problem praznih stanova, stranih kupaca i sive zone najma. To je pitanje koje država mora ozbiljno rješavati – kazala je Radolović.
Predstavnici SDP-a i Možemo! poručili su kako rješenja vide u većoj proizvodnji hrane, energetskoj neovisnosti, dostupnijem stanovanju i politikama koje bi, kako su naveli, bile usmjerene prema većini građana, a ne samo prema najbogatijem dijelu društva.


