
HGSS protiv naplate spašavanja: ‘Najgore bi bilo da netko ne pozove pomoć zbog straha od računa’
Svake turističke sezone u Hrvatskoj ponovno se otvara isto pitanje – treba li naplaćivati akcije spašavanja osobama koje su se zbog vlastite nepažnje našle u opasnosti?
U Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja smatraju da bi takav model mogao donijeti više štete nego koristi. Jadran Kapović iz HGSS Stanice Dubrovnik ističe kako je ljudski život teško pretvoriti u stavku na računu.
– Mi nismo ti koji mogu staviti cijenu na ljudski život. Život nema reprizu i teško ga je pretvoriti u brojku na računu – rekao je.
Strah od troškova mogao bi ugroziti živote
Prema njegovim riječima, najveći problem naplate bio bi psihološki učinak na ljude kojima je pomoć potrebna.
– Najveći problem bio bi kada bi netko odgađao poziv u pomoć jer se boji troškova. Netko tko misli da neće moći platiti spašavanje mogao bi čekati predugo i tako dodatno ugroziti svoj život – upozorava.
Dodaje kako se u javnosti često ističu ekstremni slučajevi neodgovornog ponašanja, no oni predstavljaju tek mali dio ukupnog broja intervencija.
– Sve te situacije o kojima pričamo, od japanki do ishitrenih odluka, mjere se u promilima, a ne u postocima. To jednostavno nije argument za uvođenje naplate – ističe.
Anegdote koje spašavatelji pamte
Iako su mnoge intervencije ozbiljne i zahtjevne, spašavatelji se ponekad prisjete i situacija koje izazovu osmijeh.
Kapović se prisjetio jedne akcije kod Zadra kada su članovi HGSS-a u nosilima prevozili gospođu s lakšom ozljedom.
– U jednom trenutku rekla je dečkima: “Eto sad nosite kad niste htjeli ići u školu.”
Nije znala da su među ljudima koji su nosili nosila bila dvojica profesora te nekoliko inženjera.
– Vjerojatno je to bila jedna od najobrazovanijih ekipa koja je ikad nekoga transportirala – kaže kroz smijeh.
Spašavateljima je u sjećanju ostala i dojava o biciklistu koji je zapeo usred litice.
– Dobijemo informaciju da je biciklist zapeo usred stijene. Čovjek se stvarno zapita kako je tamo uopće uspio doći, jer je i pješice teško pristupiti tom mjestu, a kamoli s biciklom – prisjeća se.
Planina traži poštovanje
Kapović na kraju ističe kako je najvažnija prevencija.
– Planina je divna. Dat će svima najbolje od sebe ako joj pristupamo s poštovanjem i ako smo odgovorni prema sebi. Sigurnost uvijek počinje od nas samih, a ako ipak dođe do problema, HGSS je tu da pomogne.
Poruka je jednostavna: najbolja akcija spašavanja uvijek je ona koja se nikada nije morala dogoditi.

