HGSS protiv naplate spašavanja: ‘Najgore bi bilo da netko ne pozove pomoć zbog straha od računa’

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Svake turističke sezone u Hrvatskoj ponovno se otvara isto pitanje – treba li naplaćivati akcije spašavanja osobama koje su se zbog vlastite nepažnje našle u opasnosti?

U Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja smatraju da bi takav model mogao donijeti više štete nego koristi. Jadran Kapović iz HGSS Stanice Dubrovnik ističe kako je ljudski život teško pretvoriti u stavku na računu.

– Mi nismo ti koji mogu staviti cijenu na ljudski život. Život nema reprizu i teško ga je pretvoriti u brojku na računu – rekao je.

Strah od troškova mogao bi ugroziti živote

Prema njegovim riječima, najveći problem naplate bio bi psihološki učinak na ljude kojima je pomoć potrebna.

– Najveći problem bio bi kada bi netko odgađao poziv u pomoć jer se boji troškova. Netko tko misli da neće moći platiti spašavanje mogao bi čekati predugo i tako dodatno ugroziti svoj život – upozorava.

Dodaje kako se u javnosti često ističu ekstremni slučajevi neodgovornog ponašanja, no oni predstavljaju tek mali dio ukupnog broja intervencija.

– Sve te situacije o kojima pričamo, od japanki do ishitrenih odluka, mjere se u promilima, a ne u postocima. To jednostavno nije argument za uvođenje naplate – ističe.

Anegdote koje spašavatelji pamte

Iako su mnoge intervencije ozbiljne i zahtjevne, spašavatelji se ponekad prisjete i situacija koje izazovu osmijeh.

Kapović se prisjetio jedne akcije kod Zadra kada su članovi HGSS-a u nosilima prevozili gospođu s lakšom ozljedom.

– U jednom trenutku rekla je dečkima: “Eto sad nosite kad niste htjeli ići u školu.”

Nije znala da su među ljudima koji su nosili nosila bila dvojica profesora te nekoliko inženjera.

– Vjerojatno je to bila jedna od najobrazovanijih ekipa koja je ikad nekoga transportirala – kaže kroz smijeh.

Spašavateljima je u sjećanju ostala i dojava o biciklistu koji je zapeo usred litice.

– Dobijemo informaciju da je biciklist zapeo usred stijene. Čovjek se stvarno zapita kako je tamo uopće uspio doći, jer je i pješice teško pristupiti tom mjestu, a kamoli s biciklom – prisjeća se.

Planina traži poštovanje

Kapović na kraju ističe kako je najvažnija prevencija.

– Planina je divna. Dat će svima najbolje od sebe ako joj pristupamo s poštovanjem i ako smo odgovorni prema sebi. Sigurnost uvijek počinje od nas samih, a ako ipak dođe do problema, HGSS je tu da pomogne.

Poruka je jednostavna: najbolja akcija spašavanja uvijek je ona koja se nikada nije morala dogoditi.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti