
Sve je počelo u Sisku, Nijemci napali Sovjetski savez, komunisti krenuli u šumu
Hrvatska danas obilježava Dan antifašističke borbe u znak sjećanja na 22. lipnja 1941., kada je u šumi Brezovica pored Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred. Bila je to prva antifašistička postrojba ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe.
Taj Dan, koji je državni blagdan, obilježit će se u ponedjeljak u Splitu, Rijeci i Sisku, tj. u Spomen-parku Brezovica, gdje će biti održana središnja svečanost u povodu 85. obljetnice osnivanja Prvog sisačkog partizanskog odreda i prve antifašističke borbene postrojbe u ovom dijelu Europe.
Prvi sisački partizanski odred osnovan je u šumi Brezovica u blizini sela Žabno kraj Siska, nakon njemačkog napada na SSSR.
Osnovali su ga pripadnici Komunističke partije, a od prvih je dana izvodio diverzije, osobito na željeznici. Predvodili su ga zapovjednik Vlado Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković, a njegov pripadnik bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko.
Njegovim utemeljenjem započela je intenzivna antifašistička borba protiv fašizma i nacizma koja se širila cijelom Hrvatskom. Tako je u organiziranoj narodnooslobodilačkoj borbi u Hrvatskoj aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana.

