
MAMIĆ MILANOVIĆU Molim milost, uz Vas i Turudića reformirat ćemo pravosuđe, a da sam u Hajduku…
Zdravko Mamić, bivši gazda Dinama i hrvatskog nogometa, bjegunac od hrvatskog pravosuđa, pozvao je novinare u Mostaru kako bi im objasnio “svoje sudjelovanje u reformi pravosuđa”.
“Razlog zbog kojeg sam pred vama je da vas podsjetim na događaje koji su započeli prije nekoliko godina i odnose se na sudske postupke prema meni i mojoj obitelji, odnosno moje učešće u reformi pravosuđa”, rekao je Mamić uvodno.
“Svjedoci smo da je protiv bivšeg predsjednika županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vrbana, kako sam ga ja nazvao – Frutek, podignuta teška optužnica, a to je trgovanje utjecajem i prisiljavanje suradnika da donesu presude onako kako im on nalaže”, nastavio je Mamić.
Kaže da, kad se žalio Ustavnom sudu i Sudu za ljudska prava “zbog nepoštenog sudskog progona”, a oni su mu, dodao je, poručili da je trebao ranije upozoriti na manipulacije sucima, prenosi Dnevnik.
“Da su DORH i USKOK napravili svoj posao, ja bih bio slobodan čovjek i ne bi me mogli presuditi”, poručio je.
Dotaknuo se slučaja u kojem su glavni protagonisti on i dvojica svjedoka – Luka Modrić i Dejan Lovren.
“Današnji v.d. šefa USKOK-a, Sven Mišković, koji u to vrijeme uopće nije bio ovlašten da vodi postupak protiv mene. Bio je i ostao neovlašteni tužitelj. Imam potvrdu Ivana Turudića da to treba propitati i da on nije ovlašteni tužitelj.”
Zatim je nabrajao tko sve smatra da Sven Mišković nije ovlašteni tužitelj pa se obratio sucima.
“Bilo vam je normalno da kršite zakon, da provodite nasilje i nađete bolesno ambicioznog Miškovića da ga gurnete u ralje da bi dostigao slavu na Zdravku Mamiću i progonu pokojnog Milana Bandića. A oni su ga iz pozadine teledirigirali…”, nastavio je Mamić.
“Želim reći javnosti koja je to mafija kad ipak suočeni s mojim dokazima nemaju mogućnost ništa drugo nego da pohapse te suce i podignu protiv njih optužnice…”, dodao je.
“Je li normalno da sam prije pet godina predao USB stick protiv takvih zlikovaca koji su obnašali najveće pravosudne dužnosti. To će, naravno, otići u zastaru. Netko će umrijeti, netko primati mirovinu, a ja ću trunuti u zlatnom kavezu. To je takva jedna mafijaška sprega da je to nezamislivo”, poručio je Mamić.
Ponovno je spominjao suca Vrbana i komentirao stegovne postupke.
“Ne možete vjerovati koje su to kriminalčine. Imao sam uvid u prepisku SOA-e i Ureda za nacionalnu sigurnost u kojoj opisuju kakav je to zlotvor i što je sve činio sudac Vrban”, rekao je Mamić.
“Čovjek je profesionalni skupljač novca i to crnog novca i profesionalni skupljač nekretnina.”
U nastavku konferencije nazivao je glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, kao “svog prijatelja Turudića”.
Na koncu je rekao da ne vjeruje u osječki sud te se obratio predsjedniku Zoranu Milanoviću.
“Ne vjerujem u osječki sud. Nikad se neću odazvati na suđenje u Osijek i nikad neću njihovu presudu priznati dok sam živ. S punom sviješću i punom odgovornošću: Nije me sram da se obratim predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću.
Poručio je da je Milanović predsjednik s karakterom i poštenjem. “Ja ga sam molim, u svoje ime i ime svoga brata i sina da nam udjeli čin milosti. Nije me to sram od tako uglednog i moralnog čovjeka to pitati i moliti. Bila bi mi čast da takav čovjek snage, morala i karaktera udjeli čin milosti.
Imamo djecu, unučad i znam da ima toliko poštenja i vidim kako djeluje i koliko je nesretan stanjem u pravosuđu da će nešto učiniti na ovu moju molbu”, rekao je Mamić.
Podsjetimo i na izjavu o Hjaduku: “Da uzmem Hajduk… To sam već jednom pričao. Znate kako je Mojsije razdvojio more da bi Isus mogao hodati kroz taj put… Ja kad bih preuzeo Hajduk u energiji s navijačima Hajduka bih razgrnuo Jadransko more i napadao Europu direktno preko Italije i pobijedio bih. Nemam nikakve dvojbe, ali oni su amateri.’
Foto: FaH

