
Na Županijskoj skupštini zaiskrilo oko Lučinog razdolja. Hoće li Šibenik rješavati problem našega otpada?
Žustra rasprava o gorućem problemu gospodarenja otpadom ponovno je zapalila vijećničke klupe. Županijski vijećnik SDP-a Ivo Karamatić otvorio je pitanje budućnosti Centra za gospodarenje otpadom Lučino razdolje, citirajući pritom neočekivane saveznike – istaknute HDZ-ove lokalne čelnike koji i sami javno priznaju da je trenutni sustav u potpunom rasulu.
Karamatić je pred županom Blažom Pezom iznio tvrdnje konavalskog načelnika Boža Lasića. „U Hrvatskoj uopće ne funkcionira tržište sekundarnih sirovina. Ne postoji, nema ga i mi plaćamo njima 600 eura po toni da to odvedu. Napravili smo sebi medvjeđu uslugu, napravili smo reciklažno dvorište i sad se to gomila“, prenio je Karamatić riječi prvog čovjeka Konavala, dodajući kako se u Hrvatskoj ništa ne prerađuje, nego se otpad izvozi u Bosnu i Srbiju, što stvara „totalni nered“.
Nizu kritika pridružio se i bivši načelnik Orebića, a sada direktor tamošnjeg komunalnog poduzeća Milan Jurjević, čije je riječi vijećnik također izravno citirao. „Mi smo žrtve jednog lošeg zakona, loše strategije gospodarenja otpadom na državnoj razini. To sada svima postaje jasno“, poručio je Jurjević, uz opasku da ni Lučino razdolje, unatoč planiranim pretovarnim stanicama, neće donijeti sretno rješenje bez spalionice i konačnog odgovora na ovo pitanje. Nakon što je spomenuo i pobune građana u Istri te 25 godina „lutanja bespućima otpadne zbiljnosti“, Karamatić je izravno upitao župana Peza radi li se već sada na studijama i projektima energane na Lučinom razdolju.
Župan Blaž Pezo kazao je da se u potpunosti slaže s kritikama svojih stranačkih kolega. „ Ja se slažem s mojim stranačkim kolegama, Božom Lasićem i Jurjevićem, u puno toga što su oni izrekli. Vidim da nisu birali rječnik, da nisu bili politički korektni i da nisu kalkulirali, nego su izgovarali i konstatirali onu našu zbilju koja nam se događa“, iskren je bio župan. Priznao je da sustav nije zaživio na najbolji način i da regije koje su prve probile led na svojoj koži osjećaju sve negativnosti, ali je naglasio da drugog puta osim nastavka projekta jednostavno nema.
Što se tiče same spalionice, župan Pezo je iznio najnovije informacije s državne razine prema kojima se na Lučinom razdolju neće graditi zasebno postrojenje. Plan je da u cijeloj zemlji funkcioniraju tek tri do četiri takva objekta. „Energana koja se razvija pri Centru za gospodarenje otpadom Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji bit će dovoljna za sve kapacitete svih centara u Dalmaciji. Znači, energana neće biti koliko i centara, nego će ih biti nešto manje“, objasnio je Pezo, spomenuvši da se slični projekti pripremaju još u Zagrebu i Osijeku.
Župan je zaključio kako je pred svima njima ogroman pritisak rokova i Europske unije te je priznao da se naša županija još uvijek „koprca s realizacijom samog centra“. Poručio je da ne bježi od problema i da će uspjeh ili neuspjeh ovog sustava obilježiti mandate svih trenutnih lokalnih čelnika i gradonačelnika na jugu Hrvatske.


