
ISKAZ LJUBAVI Raširite ruke prema nekom barem pet puta dnevno i živjet ćete duže i sretnije
Siječanj se čini pravo vrijeme za obilježavanje Međunarodnog dana zagrljaja. Možda je upravo melankolija prvog mjeseca potakla Kevina Zaborneya da još 1982. pokrene inicijativu da se svakog 21. siječnja govori o važnosti zagrljaja koji olakšavaju sve izazove u životu. Kažu da pet zagrljaja dnevno čini život dužim i ljepšim, a ljekovitost grljenja potvrdila nam je i psihologinja Nina Crnogorac Šabić.
“Zagrljaj je vrlo jednostavan čin, a jako puno znači. Raširimo ruke i zagrlimo nekoga te s tim jednostavnim činom, puno toga možemo reći, puno više nego riječima. U zagrljaju nestaju strahovi, a osoba se osjeća sigurnije, voljeno i podržano. Jako puno emocija se prenosi između dvoje ljudi”, rekla je Crnogorac Šabić.
Zagrljaji smanjuju stres i utječu na hormone od kojih se osjećamo bolje, kao što je čuveni oksitocin, poznat i kao hormon sreće. Ipak, postoje ljudi koji ne uživaju zagrljajima.
“Postoje ljudi koji fizički kontakt, iz nekih svojih razloga, ne vole u tolikoj mjeri kao većina drugih ljudi. To je važno poštovati. Zagrljaj može biti jako lijep, međutim, ako nekome to stvara problem, stres, otpor, onda je to važno poštovati i tu osobu ne grliti na silu”, smatra naša sugovornica.
Zagrljaji zaista imaju terapijsku moć pa postoji i teorija da su četiri zagrljaja dnevno potrebna za puko preživljavanje.
“Mislim da nije poanta u strogoj matematici, već da su to primjeri kojima se želi dati do znanja koliko zagrljaji jesu bitni i koliko nam mogu pomoći u lakšem svakodnevnom funkcioniranju. Naravno, ako netko nije u prilici dobiti nekoliko zagrljaja dnevno, neće mu se ništa dogoditi. Ali možemo reći da zagrljaji apsolutno jesu ljekoviti – od prijateljskih i romantičnih, pa do zagrljaja između roditelja i djece. Zagrljaji nam pokazuju ljubav, da smo prihvaćeni i voljeni. A ljubav je najvažnija emocija koja nam pomaže da lakše prolazimo kroz život i sve što nam on donosi”, poručila je Nina Crnogorac Šabić.


