
Zbogom Barni, osmi povjereniče, najbolji odlaze prvi
Danas je u 62. godini života, u Splitu, preminuo književnik, novinar, scenarist i pjesnik Renato Baretić. Preminuo je baš na 1. srpnja, u utorak, nakon duže bolesti i komplikacija nakon operacije. Vijest me je zatekla, rastužila, šokirala, uznemirila. Ovo je moj osobni oproštaj s njim.
Renata Baretića upoznala san u Korčuli i od tad san ga upoznavala više puta. Radila san u to vrime u knjižari Kutak Knjiga, organizirali smo književni festival, vodila san predstavljanje njegovoga romana.
Bilo je to prvi put da se Osmi povjerenik predstavlja, službeno, u Korčuli. Upoznala san tako Baretića po drugi put, nakon što san pročitala roman. Nema potribe pisat o romanu, ‘ko je pročita Osmoga povjerenika, zna o čemu govorin, a ‘ko nije, neće dobit dojam koji roman zaslužuje.
Treći put san Baretića upoznala kad mi je priča kako se iz Zagreba, kao rođeni Zagrepčanec, priseli u naš glavni grad Split i zauvik osta tamo. To mi je možda čak i najdraže upoznavanje s njin, baren u top tri.
Još san jedanput upoznala Baretića, dok san čitala njegovu poeziju (je, pisa je i pisme). Poezija mu je onakva kakav je on bi novinar kolumnist – blaga, iskrena, domišljata ponekad, šaljiva kad je hti, tužna kad je mora. Meni predobra, toliko da ljudima govorin kako je Dorinu budnicu napisa za mene, iako znan da je to najobičnija laž.
Više nikad neću upoznat Baretića jer je umri danas u splitskoj bolnici. Iznenadila san se i rastužila, plače mi se. Uvik san imala osjećaj da zaslužuje više, ne znan točno zašto. Ali, upoznat će ga svi oni koji još nisu čitali njegove romane, kolumne i pisme, nadan se da će in se svidit.
A za sve vas koji još nikad u životu niste ništa od Baretića pročitali iman samo jednu poruku – blago van se! Da mi je Osmoga povjerenika pročitat još jedanput u životu prvi put!
Počivaj u miru legendo, neka ti je laka splitska zemlja ♡
Dora Lozica
Foto: Nikola Vilic / Cropix


