Ulazimo u doba godine s najljepšim prizorima neba, a najviše nas zanima koliko još uživamo u toplim danima

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Iako je službeni početak jeseni donio pravo bablje ljetno vrijeme, pred nama je promjenjiv tjedan.

Nakon neugodne ciklone Boris koja je obilježila kraj ljeta, očekuje li nas još hladnih prodora sa sjevera i hoćemo li ostati zakinuti za bablje ljeto, pitali smo prognostičara Kristijana Božarova.

“Bablje ljeto pojava je koju gotovo svi volimo i kojoj se svi nadamo, jer simbolizira toplo i pitomo razdoblje unutar kalendarske ili klimatološke jeseni. Dogodi se svake godine tijekom listopada i studenog. Nekad traje duže, a nekad kraće. Ovisno o tome u kojem se periodu jeseni se dogodi, različito ga nazivamo. Bablje ljeto krajem rujna i prvoj polovici listopada nazivamo miholjskim ljetom, po svetom Mihovilu, dok bablje ljeto krajem listopada ili u studenom, zovemo martinskim ljetom, po svetom Martinu. Vidjet ćemo što će biti ove godine, a trenutne prognoze su da ćemo tijekom listopada imati i lijepih, sunčanih i toplih radzoblja”, kazao je Božarov. 

Nije u potpunosti jasno otkud potječe pojam ni zašto se topli jesenski dani, koje karakterizira izostanak ciklona i dotoka hladnijeg zraka sa sjevera, nazivaju baš babljim ljetom, no postoje tri teorije, istaknuo je Božarov. 

“Jedna od teorija je da su u jesenskim mjesecima, kada krenu kiše i hladnoće, stare bake grijale svoje kosti na zadnjem toplom suncu. Prema drugoj teoriji bake se poistovjećuje s vješticama, a budući da toplini nije ni mjesto, ni vrijeme krajem godine, to je nešto naopako i vještičje. Treća teorija stiže iz češkog jezika od naziva “babi leti”, odnosno sitnim paučinastim nitima koje lebde u zraku tijekom ovog dijela godine, a plete ih vrsta pauka koja, s pomoću tih dugih niti, migrira tijekom lijepih i suhih dana ”, pojasnio je Božarov. 

Iako jesenski ekvinocij označava početak razdoblja kada noći postaju sve dulje, a dani sve kraći, pred nama je razdoblje najimpresivnijih svitanja i sutona. 

“Jesen je doba prekrasnih izlazaka i zalazaka sunca. Od rujna do prosinca imamo najljepše boje budući da se kut pada sunčevih zraka mijenja u odnosu na ljeto. Ako na nebu ima oblaka, a u jesen ih ima sve češće, oni poprimaju različite nijanse ružičaste, crvene, čak i ljubičaste boje. Obratite pažnju na nebo, jer ulazimo u doba godine s najljepšim prizorima”, zaključio je Božarov. 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!