Misterije Dubrovnika koje nećete naći u turističkim vodičima

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Uklete ruševine, magija i sretne amajlije neke su od priča koje se vežu uz stare gradske arhitekture i predmete kulturne baštine diljem svijeta. Tako i Dubrovnik, jedan od najpoznatijih i najčuvenijih gradova Hrvatske, koji se ponosi izvanrednom očuvanošću svoje baštine, nije iznimka u ovom pogledu. Grad je poznat po svojoj povijesti i ljepoti te je bogat pričama i legendama koje su se prenosile kroz generacije. Dok će neki možda smatrati da su ove priče samo još jedan marketinški trik za privlačenje turista, ne možemo zanemariti njihov značaj u usmenoj predaji i kulturnoj baštini grada. Neke priče dobro su poznate svima pa se prenose i među turistima koji dolaze u grad. Ipak, postoje i one manje poznate, no i do danas ostaju nezaboravljene među nekolicinom građana. 

Nestali Gušter s Lovrijenca

Lovrijenac, tvrđava koja se uzdiže zapadno od dubrovačkih zidina, važan je materijalni simbol otpora protiv Mletačke republike. Jedna je od najpoznatijih građevina, koju su Dubrovčani izgradili u samo tri mjeseca kako bi spriječili Mlečane da izgrade svoju utvrdu, a krije i jednu zagonetnu priču. Riječ je o topu poznatom kao „Gušter“, koji je 1814. godine, prilikom uklanjanja oružja od strane Austrijanaca, tijekom nezgode navodno pao u more pod tvrđavom. Iako su ronioci pokušavali locirati ovaj top, on ostaje skriven u dubinama, a legenda o Gušteru i dalje živi dok poneki pokušavaju pronaći top i danas.

Proklete skale Kneževa dvora

Poznato je da je Knežev dvor danas mjesto brojnih kulturnih manifestacija pa tako i on sam krije brojne priče i legende iz svoje prošlosti. Jedna od manje poznatih, ali jednako zanimljiva, je priča o „prokletom stubištu“. Prema legendi, u doba vlastela i nekadašnjih političkih poredaka, svatko tko bi se usudio popeti tim stubištem s namjerom izdaje Republike doživio bi preranu smrt. Iako nema povijesnih dokaza koji bi potvrdili ovu priču, ona je u to vrijeme zaživjela među Dubrovčanima. Stubište je i do danas očuvano i često posjećivano, no malo tko zna za ovu legendu, koja se najviše širila iz političkih razloga.  

Franjo Ferdinand i otok Lokrum

„Neka je proklet svaki koji pribavi Lokrum za svoje uživanje!“ poznata je rečenica koja se među Dubrovčanima prenosi s generacije na generaciju. Ova kletva, koja se pripisuje otoku smještenom svega nekoliko minuta od centra Dubrovnika, ima dugu povijest tragedija i neuspjeha. Mnogi plemići i poznate ličnosti su navodno postali njezine žrtve, a priča je sve poznatija i među turistima koji iz godine u godinu upravi vraćaju „suvenire“ poput kamenčića ili paunovih pera koje prethodno uzmu s otoka. Iako ovu priču svi znaju pa nema potrebe da ju ponavljamo, jedna posebno zanimljiva poveznica i vjerovanje vezana je za početak Prvog svjetskog rata. Naime, habsburški prestolonasljednik Franjo Ferdinand planirao je provesti ljeto na Lokrumu, no prije toga sa ženom Sofijom odluči posjetiti Sarajevo. Dobro je poznato da je nedugo nakon toga uslijedio njegov atentat i iako se mnogi možda neće složiti, za neke je zanimljiva poveznica da je baš to kobno ljeto trebao provesti na Lokrumu. 

Vještice iz Rožata

U 16. i 17. stoljeću priče o vješticama dosegnule su sami vrhunac širom Europe, a nisu zaobišle ni Dubrovnik. Tako postoji jedna bizarna legenda čija se radnja odvija u naselju Rožat, gdje su dvije susjede, Mara i Kata, bile osumnjičene za vještičarenje. Prema pričama njihovih susjeda i tadašnjih naseljenika Rožata, navodno su otkrivene kako tijekom noći kradu susjedovu barku i odlaze na tajanstvena mjesta s ostalim vješticama odakle sa sobom iz bogatih vrtova prijenos razne voćke. Kada je susjed jedne noći to vidio, razotkrio ih muževima, a kada je svećenik saznao za njihove postupke, tijekom nedjeljne mise pozvao je sve prisutne da se pokaju i oslobode zla. Ova priča tako i do danas živi, uglavnom među starijom generacijom Rožata.

Sara Babić

Foto: Haunted Dubrovnik


PODIJELI S PRIJATELJIMA!