Sveti Ilija nije bezazlena planina, iskusni HGSS-ovac upozorava na što treba paziti pri usponu

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

„Sveti Ilija, koliko god možda nije poznata planina poput Velebita ili Biokova, itekako je impozantna planina i tijekom ljetnih mjeseci poprilično surova“, komentirao je Jadran Kapović iz HGSS-a. Ovaj iskusni HGSS-ovaca opisao je zašto je Sveti Ilija zahtjevan.

„ Oskudijeva hladom i izvorima vode zbog čega je poprilično zahtjevna. Ima tu trostruku insolaciju što znači da sunce udara od gore i reflektira se od mora, od kamena i oko vas je itekako vruće. Sve to crpi čovjeka puno više od planinarenja u proljeće, odnosno kada su temperature niže. Ako već imate želju ići svakako krenite vrlo rano. Najbolje je odraditi uspon ujutro oko četiri i pol/ pet sati, i vratiti se oko 10/ 11 sati. Nikako nije dobro krenuti oko 10/11 sati po najvećoj vrućini. Vjerujte mi da se čovjek po velikoj vrućini od oko 35 stupnjeva toliko iscrpi na planini, tako da svi planovi u tom trenutku koje ste imali padaju u vodu“, savjetuje HGSS-ovac Jadran Kapović.

Govori nam kako je HGSS Orebić u koordinaciji s ostalim kolegama spašavateljima iz raznih zemalja u Europi. I oni se, dodaje Kapović, manje-više bore s istim problemom, a to je da ljudi jednostavno ne idu na planinu opremljeni ili nisu dovoljno educirani.

„Preporuka je svakako da se prvo ode u planinarsku školu i da se nauči kako se pravilno opremiti, kako pravilno otići na izlet i ostale stvari koje su važne za planinarenje i sigurno kretanje u prirodi. Osnova je imati dobre cipele. Ne moraju to biti gojzerice, međutim moraju biti čvrste tenisice ili gležnjače koje mogu održati zglob i tako sprječavaju uganuća. Osim toga bitna je i odjeća koja nas štiti od vremenskih uvjeta. Ljeti su važne kape i šeširi, a svakako je dobro imati i rezervne majice. Jako je bitno imati i nešto što može zaštitit od kiše i vjetra jer se vrijeme ponekad može jako brzo promijeniti. Zadnjih godina smo svjedoci sve više ljetnih neverina koji dođu i sve pometu. U tom slučaju postoji realna šansa od pothlađivanja. Osim svega toga, važno je uzeti i nešto hrane koja je ima dovoljno nutrijenata poput orašastih plodova i nešto slanije hrane jer je važno da čovjek povrati sve one soli i minerale koji je izgubio tijekom znojenja na planinarenju. I naravno, dovoljno vode. Voda je apsolutno najnužnija i najpotrebnija“, zlatni su savjeti iskusnog HGSS-ovca Jadrana Kapovića.

Kate Lujo

Foto: Jerski Postira YouTube


PODIJELI S PRIJATELJIMA!