Dubrovačka mama koja normalizira dojenje u javnosti: “Društvo je licemjerno, needucirano i sve im smeta! Majčino mlijeko je najpotpunija hrana za bebe”
Društveni stavovi prema dojenju u javnosti kao i zakonski status uvelike se razlikuju u kulturama diljem svijeta.
U većini zapadnih zemalja, dojenje beba u javnosti je uobičajeno i općenito se ne smatra problematičnim. U mnogim dijelovima svijeta, uključujući Australiju, neke dijelove Sjedinjenih Država i Europe, te u nekim zemljama u Aziji, žene imaju izričito zakonsko pravo dojenja u javnosti i na radnomu mjestu.
Iako praksa može biti zakonita i društveno prihvaćena, neke majke unatoč tome oklijevaju izložiti dojke u javnosti radi dojenja, zbog stvarnih ili možebitnih prigovora drugih ljudi, negativnih komentara ili uznemiravanja. Procjenjuje se da je oko 63 posto majki u svijetu javno dojilo. Mediji su izvještavali o više incidenata u kojima su se građani usprotivili ili branili ženama dojenje u javnosti, jedan od takvih dogodio se prije par dana u Zagrebu.
Naša draga sugrađanka Katarina Prlenda smatra da tu priču iz Zagreba treba uzeti s rezervom. Radi se o situaciji gdje je konobar navodno jednoj majci rekao da dijete podoji u wc-u. Ona naglašava kako te objave u medijima ponekad zvuče senzacionalistički, a važno je propitati se kakav je kontekst cijele priče . Međutim, Prlenda ističe kako smo zaista licemjerni po tom pitanju.
BROJNE SU DOBROBITI
“Nama su super fotke nekih golišavih ljudi, žena, frajera… Divimo se polugolim tijelima, idemo na topless plaže, rado se okrenemo za curom s dubokim dekolteom, a istovremeno se zgražamo nad dojenjem u javnosti, jer to je kao strašno. Ne znam je li u pitanju nedostatak edukacije, neinteligencija pojedinca ili primitivnost društva kao takvog, a možda čak i ljudska zloba. Ne mogu naći dovoljno dobar odgovor i ne mogu se načuditi nekim pitanjima i odgovorima… Naime, da bi uopće itko mogao komentirati, odnosno debatirati bilo što o dojenju, trebao bi znati sve dobrobiti tog čina, pročitati koju knjigu i onda nešto reći. A kod nas su najglasniji oni koji nisu uopće educirani i ne znaju ništa o tome”, govori Prlenda.
Također ističe kako mi pored svih naših problema u državi, u gradu i u svijetu, debatiramo o nečemu o čemu uopće ne bi trebali diskutirati. Dojenje u javnosti, kaže ova dubrovačka majka, je nešto najnormalnije i najprirodnije.
“Skloni smo osudama jer nam kao društvu ništa ne valja. Nije dobro kad se majka odluči dojiti, niti kada se odluči da neće. Nije dobro i kad majka ode raditi nakon što je rodila, a ne valja ni ona koja je ostala doma. Očevi se uključe u nekakve kućanske poslove, to isto ne valja, ne valja niti kada ništa ne rade. Katastrofa je kada imaš jedno dijete, katastrofa je i kada ih imaš šestero… Imamo zaista puno tabu tema i uglavnom nam ništa ne valja! Mi smo vjerojatno zapravo samo primitivni i uvijek radije pazimo i gledamo neka tuđa posla nego svoja. Dok god se takve stvari ne promijene, neće ići u bolje. Iskreno se nadam da će mlađe generacije sve to malo okrenuti i da će biti manje skloni osudama te da će se svakako manje pričati o nepotrebnim, a više o butnim stvarima”, poručila je Katarina Prlenda.
Definitivno ističe kako su diskusije o ovoj temi skroz nepotrebne. Odgovorila je protupitanjem – skrivamo li se mi dok jedemo u wc, u automobil ili neku posebnu prostoriju?
“Po toj logici bi majke trebale ostati doma dok djeca ne počnu jesti krutu hranu, samo zato što pojedincima smeta pogled na ženina prsa. Ne razumijem zašto dojenje u javnosti toliko bode oči, dok različite vrste golotinje u današnje vrijeme serviramo pod umjetnost. Jednom sam pročitala jednu rečenicu koja mi je ostala u glavi – ‘Zbog opće seksualizacije grudi primitivci su zaboravili njihovu primarnu funkciju’. I to se na žalost dogodilo. Naime primarna funkcija grudi je hranjenje djeteta, odnosno zadovoljavanje osnovne potrebe djeteta. Nemojmo također zaboraviti da je papa Franjo 2017. godine pozvao majke da slobodno doje svoje bebe u crkvi i poručio da se ne boje dojenja u javnosti”, podsjetila je Katarina Prlenda.
PET I POL GODINA DOJILAČKOG STAŽA
Inače, Katarina je nedavno postala majka po četvrti puta što je za nju prekrasan osjećaj i dodaje kako je dojenje najdublji čin povezivanja najveće ljubavi majke i djeteta.
“Nešto zaista posebno što bih svakome preporučila. Imam troje starije djece koje sam dojila pa gledajući dojilački staž imam nekih pet i pol godina. Sada imam bebicu od četiri mjeseca, tek smo počele i vidjet ćemo do kad ide. Oni su uživali, ja sam uživala, a da se njih pitalo ne bi nikada prestali, međutim naravno da smo prestali u nekoj razumnoj dobi. Sve to je zapravo dobro i praktično ako počnete razmišljati o nekim benefitima dojenja za majku, ali prvenstveno za dijete. To je najpotpunija hrana za mališane, potpuno prirodan i najzdraviji način prehrane za svako dijete”, poručuje Prlenda.
Na kraju svakako zaključak da je za uspješan početak dojenja najvažnija edukacija.
“Potrebno je dosta teorijskog znanja kako bi sve krenulo kako treba. Savjetujte se s prijateljicama koje imaju više iskustva, također na internetu postoji mnogo videa, tečajeva i edukacija koje možete pogledati. I na kraju je jako važno to što imamo medicinske sestre u prvim danima dojenja, koje su zapravo i educirane da nam pomognu kada se prvi put susrećemo s dojenjem, kao i patronažne sestre. Ako slušate njih, trebalo bi sve ići glatko”, zaključila je mama Katarina Prlenda.
Kate Lujo