Marijana Kiuk zna sve tajne borilačkih vještina: “Karate će vas pripremiti na put kroz život”
Borilačke vještine su puno više od samoobrane, objedinjuju tehnike samoobrane, režim fitnesa i usvajanje discipline, a njihovi su pozitivni učinci potvrđeni znanstvenim studijama.
Povoljno djeluju na srce, krvožilni sustav, pluća, mišiće i tetive, no nude i više od toga. Osim što povoljno djeluju na snagu i kondiciju, borilačke vještine dugoročno poboljšavaju pozornost i koncentraciju, pomažu obuzdati ljutnju, podižu raspoloženje i ulijevaju mir. Sve navedeno potvrdila nam je kineziologinja, uspješna karatašica, trenerica Marijana Kiuk koja svoje znanje nastoji prenijeti mlađim naraštajima.
Ispričala nam je kako se zaljubila u borilačke vještine.
“Tata se još u studentskim danima bavio karateom i jednostavno je želio da sestra i ja imamo nekakav pozitivan cilj u životu i da se bavimo sa sportom, s obzirom na to da je upravo sport jedna pozitivna okolina s kojom ćemo sigurno biti izvan lošeg društva. Tako smo počele trenirati karate. Zaljubile smo se u sport i na kraju ostale u tom sportu dan danas, čemu se roditelji nisu nadali”, kazala je Kiuk.
Karate kao sport daje vam ogromnu količinu samopouzdanja koje teško da ćete dobiti kroz neke drugačije sportove. Riječ je o individualnom sportu u kojem ovisite sami o sebi. Ista situacija je i kroz život, ovisite sami o sebi i sve odluke u većini slučajeva donosite sami. Kiuk ističe da vas upravo karate može izgraditi kao osobu, jača vaš duh i priprema vas za život. Najdraže joj je raditi sa djecom.
“S djecom treba paziti kako programirati njihov trening, pogotovo s djecom koja ulaze u rast i razvoj. Govorimo o kadetskim, juniorskim i U21 kategorijama. Tu treba biti jako pažljiv kako bi se dopustilo djeci da odrade sve faze rasta i razvoja i sukladno tome da se odrade treninzi na tom nivou”, objašnjava Kuik.
Posebno zadovoljstvo je, ističe Marijana, parakarate namijenjen djeci s Downovim sindromom koji osvajaju odličja na mnogim natjecanjima. Različitost, izazovi treninga, sport i rekreacija, Marijanina su velika ljubav. Dodaje kako joj je u radu s djecom najvažnije stvaranje povjerenje.
“Moj prvi susret s parakarateom bio je prije četiri godine. Definitivno jedno novo iskustvo, a uvijek sam voljela nove izazove i nova iskustva. Od njih očekujem sve ono što očekujem i od drugih sportaša. Vidljivo je koliko im je sport pomogao u razvoju, socijalnoj interakciji i inkluziji. Vidi se koliko su voljni i željni biti dio društva što oni definitivno zaslužuju i ne treba ih po tom pitanju izolirati”, smatra ova karatašica.
Komunikacija između trenera i djece važna je karika u postizanju dobrih ljudskih i sportskih rezultata. Njezina očekivanja od mladih sportaša uvijek su visoka. Sve je važno, kaže, od treninga do psihičke stabilnosti. Marijana ističe kako je posao trenera velika odgovornost, ne samo u kreiranju treninga već u cijelom procesu do natjecanja, ali i u mijenjaju životnih navika nabolje.
Ističe kako je velika razlika u današnje vrijeme između individualnog i ekipnog, odnosno ženskog i muškog sporta.
„Ipak se više naglaska stavlja na momčadske sportove, posebice nogomet, a malo manje od košarke, rukometa, odbojke. Pojedinačni sportovi su u tom pogledu jako zapostavljeni. Tako da bih rekla da nije tolika razlika u muškom i ženskom sportu, koliko u pojedinačnom i momčadskom sportu u Hrvatskoj”, smatra ona.
Karate je definitivno sport koji će promijeniti vaše životne navike.
“To je definitivno vještina koja će vas izgraditi kao osobu i kao sportaša, te će vas pripremiti za život. Naučit ćete se braniti, tako da ćete uvijek biti spremni u svakom smislu”, zaključila je Marijana Kiuk.
Kate Lujo