Europski parlament odobrio proizvodnju GMO hrane. Pitali smo stručnjake za posljedice

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Od sad nadalje GMO hrana je naša stvarnost i naša budućnost. Ako to do sad niste čuli onda morate znati kako je Europski parlament 7. veljače većinom glasova podržao upotrebu novih genomskih tehnologija u poljoprivredi ili jednostavnije rečeno proizvodnju GMO hrane.

Opravdanje za to je da su GMO biljke otpornije na klimatske promjene, bolesti i nametnike, a također će zahtijevati manje gnojiva ili pesticida.

Sve to trebalo bi dovesti do zelene tranzicije i pouzdanije proizvodnje hrane poručuju iz EP. Ipak, koliko god postojalo prednosti kad je proizvodnja u pitanju toliko postoji straha i nepovjerenja građana diljem Europe zbog opasnih posljedica na naše zdravlje.

Stručnjaci poručuju kako nema razloga za brigu jer te genetske promjene koje će se raditi na poljoprivrednim proizvodima događaju se ionako prirodno samo kroz duži period. Potvrdila je to i za Soundset Ragusu voditeljica Odjela za hranu u Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko- neretvanske županije Ivana Ljevaković Musladin.

“GMO hrana je osmišljena prvenstveno kao odgovor na prekomjernu upotrebu pesticida i drugih kemijskih sredstava u poljoprivredi koji se koriste kako bi se zaštitile biljke od nametnika. GMO hrana postoji i primjenjuje se već 25 godina i nisu primijećeni nikakvi negativni efekti na ljudsko zdravlje koji su povezani s konzumacijom GMO hrane.” – kaže Ljevaković Musladin.

Ipak, nisu samo nametnici jedini problem zbog koji se javlja potreba za proizvodnjom GMO hrane nego i klimatske promjene kao i ratovi i politička previranja što u konačnici utječe na lanac opskrbe pa bi otporna GMO hrana bila sigurna luka.

Ljevaković Musladin napominje kako nema razloga za strah jer genetske promjene koje će se raditi na biljkama se neznatne i jednake onima koji se događaju i u prirodi samo što se prirodnim putem one događaju puno sporije, a nove tehnologije genetskog inženjeringa sprečavaju nepoželjne mutacije.

“Biljke s neznatnim genetskim promjenama smatrat će se kao i konvencionalno proizvedene biljke, dok će biljke sa znatnim genetskim promjenama i dalje imati GMO oznaku. Ova promjena je korak naprijed prema zelenoj tranziciji odnosno primjena zelenih tehnologija u proizvodnji hrane.” – objašnjava Ljevaković Musladin.

Znanstvenici smatraju kako ovakva hrana neće imati negativan utjecaj na zdravlje ljudi jer se pokazalo kako GMO hrana nije bila štetna niti za okoliš niti za zdravlje životinja.

Jesu li znanstvenici dobro smatrali najvjerojatnije će pokazati vrijeme.

Mato Čupić


PODIJELI S PRIJATELJIMA!