Dubrovačke boksačice zabrinute nakon incidenta na Olimpijskim igrama: “Ovom sportu to nije potrebno, u opasnost se dovode ženski životi”

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Jedna od glavnih tema Olimpijskih igara je vezana za dvije boksačice, jedna je Alžirka Imane Khelif iz velter kategorije (do 66 kilograma), a druga je Tajvanka Lin Yu-ting iz perolake kategorije (do 57 kilograma). Riječ je o optužbama kako su natjecateljice neravnopravna konkurencija ženama budući da imaju višak testosterona pa je upitno je li fer da se natječu u ženskoj konkurenciji

Tim su optužbama doprinijele i njihove suparnice u Parizu. Khelif se u prvom kolu borila protiv talijanske boksačice Angele Carini, koja je u suzama predala borbu nakon svega 46 sekundi, nakon što je dobila dva snažna udarca u lice. Kasnije je rekla da je nitko nikad nije udario tako jako i da je morala predati meč „kako bi sačuvala život”. A nakon meča se odbila rukovati s Khelif, za što se ipak naknadno ispričala.

U drugom kolu Khelif je pobijedila mađarsku boksačicu Annu Lucu Hamori, koja se nakon meča ipak rukovala s njom, iako je prethodno na društvenim mrežama objavila uvredljivi meme na račun spolnosti svoje alžirske protivnice.

Opasnost za ženske živote

Slično su reagirale i suparnice Yu-ting. Nakon što je Tajvanka u prvom kolu pobijedila Uzbekistanku Sitoru Turdibekovu, poražena boksačica joj nije htjela dati ruku, napustivši dvoranu u suzama. U drugom kolu Yu-ting je pobijedila bugarsku boksačicu Svetlanu Stanevu, koja je nakon poraza prstima formirala znak XX, oznaku ženskog kromosoma: očita aluzija na spolnost pobjednice, za koju se piše da ima muški XY kromosom.

Dolores Mirković, iz Boksačkog kluba Dubrovnik smatra kako je riječ o nepravdi u boksu koje se događa ove godine na Olimpijskim igrama.

“Spomenuta boksačica iz Alžira ima poremećaj te višak muškog spolnog hormona, dakle testosterona. Riječ je o  ako visokom udjelu u njenome tijelu i ima xy muški kromosom. Njezino tijelo funkcionira kao u muškarca, iako je žena. Njoj je dopušteno ove godine boksati na Olimpijskim igrama, iako je diskvalificirana sa Svjetskog prvenstva, odnosno ženskih prvenstava. Mislim da to apsolutno nije potrebno ovom sportu, posebno ženskoj kategoriji, jer je riječ o kontaktnom sportu i u opasnost se dovode ženski životi”, smatra Mirković.

Po njenom mišljenu to nije sportsko ponašanje.

“Nije fer niti pošteno prema boksačicama koje boksaju protiv nje, jer se zapravo nose s muškom snagom njezinog tijela”, naglasila je dubrovačka boksačica.

Alžirka naime, kako smo spomenuli nije jedina takva boksačica. Tu je i Tajvanka koja se bori u nižoj kategoriji do 57 kilograma.

“Uvijek krećem od sebe i moje generalno mišljenje je da naravno nitko nije kriv što je rođen s nekakvom vrstom poremećaja, međutim mislim da je osobni izbor odlučit natjecati se u ženskoj kategoriji iako imaš veliku premoć naspram normalne ženske osobe, bez spolnog poremećaja. To je zaista opasno i nije sportsko ponašanje. Uvijek se može odabrati ne ozlijediti nekoga, pripaziti na nekoga i mislim da je upravo to nekakvo odličje sportskog ponašanja, biti pošten, a ovo svakako nije pošteno”, govori boksačica.

Izazov za budućnost

Također, Mirković kaže kako bi se svi trebali malo zamisliti.

“O ovoj temi razgovaram jer sam boksačica i u budućnosti se ovakve situacije mogu dogoditi i nama. Možemo dobiti protivnicu koja ima višak muškog hormona i jednostavno možda se nećemo moći izboriti s time i uz sve to možemo dobiti ozbiljnije ozljede. Upravo takve ozljede mogu na kraju i utjecati na našu boksačku karijeru. Nebitno, bila ona amaterska ili profesionalna”, kazala je Dolores Mirković dodavši kako takve osobe nemaju što raditi u ženskoj kategoriji.

S Dolores se definitivno slaže i njezina kolegica iz ringa Iva Cetinić. Tvrdi da je to ogroman poraz za čovječanstvo i veliki udarac na ženski sport općenito.

“Jednostavno mi to nije jasno i velika je sramota da se ovakve stvari događaju, pogotovo na Olimpijskim igrama. To nije mala stvar. Mislim da je sramota da to pojedinci odobravaju i da im je to normalno. Ne mogu vjerovati da živimo u takvom svijetu gdje se takve situacije odobravaju. Iskreno se nadam da će se nekakve mjere po tom pitanju poduzeti. Žao mi je suparnica, tih boksačica koje su za ove Olimpijske igre mukotrpno trenirale, željele pokazati sebe u najboljem boksačkom svjetlu i onda ih na kraju netko takav sruši sve snove”, kazala je Cetinić.

I Mirković i Cetinić se slažu kako sve ovo neće voditi ničemu dobrome u budućnosti.

“Boks je sport koji zahtjeva puno kontakta, primanja i davanja udaraca. Upravo je to razlika između muškog i ženskog boksa pa nastavak ovakvih situacija u budućnosti može dovesti do opasnih situacija. Ovo je zabrinjavajuće i pomalo suludo”, govore boksačice.

Zbog svega toga boksački turnir za žene postao je najkontroverzniji sportski događaj Olimpijskih igara, koji je potaknuo globalnu raspravu oko spolno-rodnih pitanja. Kako o tim pitanjima vlada veliko neznanje, mnogi su ovom zgodom i prvi put čuli za kategoriju „razlika u spolnom razvoju” (DSD), u koju spadaju tzv. interspolne osobe – one čije su fizičke spolne karakteristike drugačije od onoga što se smatra tipičnim za muško ili žensko tijelo. DSD pogađa između 0,05 i jedan posto populacije.

Konkretno, u tu kategoriju ulaze i osobe koje su rođene i odgajane kao žene te se i osjećaju kao žene, ali mogu imati XY spolne kromosome i razinu testosterona u krvi u vrijednostima kakve nalazimo kod muškaraca. Prema dostupnim informacijama, to je slučaj s obje sporne boksačice na Olimpijskim igrama.

Kate Lujo


PODIJELI S PRIJATELJIMA!