
Izbori u Korčuli su gotovi, Nika Silić Maroević ne prihvaća volju građana
Izgubiti izbore za četiri glasa zaista je teško prihvatiti, no medijski spinovi i manipulacija bivše gradonačelnice Korčule Nike Silić Maroević idu na štetu ugledu stranke kao što je SDP, ali i svim građanima Korčule.
Točno 1.625 glasa osvojio je HDZ-ov Frano Jeričević, četiri više od Nike Silić Maroević u drugom krugu nikad neizvjesnije utrke za gradonačelnika Korčule. Rekordna izlaznost veća od 67 posto dala je posla biračkim odborima, a gubitnici su izbornu noć i naredni dan pretvorili u pravu dramu.
Više od tri tisuće Korčulana izašlo je na birališta u nedjelju. Kako su se listići obrađivali, u vodstvu su se izmjenjivali Silić Maroević i Jeričević. Čekalo se Žrnovo, biračko mjesto s gotovo najvećom izlaznošću, čak 74 posto. Prvi rezultati Jeričeviću su dali prednost za samo jedan glas pa je Žrnovo krenulo u ponovno prebrojavanje.
Kako neslužbeno doznajemo od članova biračkog odbora Žrnovo, prebrojavanjem su pronašli jedan dodatni listić za Silić Maroević te četiri listića za Jeričevića. Rezultat je bio jasan, novo prebrojavanje Jeričeviću je dalo još veću prednost, za četiri glasa razlike postao je novi gradonačelnik Korčule. A onda je krenula drama.
Drama se događala u gradskoj vijećnici, neslužbeno doznajemo da su Silić Maroević i njeni stranački kolege imali burnu reakciju i tražili ponovno prebrojavanje, a imali su, navodno, prigovora i o prikupljanju kutije s glasačkim listićima biračkog odbora Račišće. Razumljiva reakcija ako uzmemo u obzir da su izbore izgubili, no svi uključeni očekivali su da će se smiriti i do jutra dostojanstveno prihvatiti poraz. Pogriješili su.
Sutradan je odrađeno ponovno prebrojavanje listića, ali na žalost Nike Silić Maroević i Igre Šain Kovačević (Možemo) koja je također bila prisutna, iako nikome nije jasno u kojem točno svojstvu – rezultat je ostao isti. Odlučili su da se ipak neće žaliti na prikupljanje biračke kutije iz Račišća, smislili su nešto novo. Četiri glasa razlike pokušat će nadomjestiti prigovorom Županijskom izbornom povjerenstvu (ŽIP) zbog navodnih nepravilnosti u donošenju odluke koji su listići važeći, a koji nevažeći.
Nika Silić Maroević izjavila je kako želi da ŽIP provjeri jedan nevažeći i šest važećih listića u korist Jeričevića uvjerena kako bi to moglo promijeniti rezultat izbora. Na famoznom nevažećem listiću na kojem je zaokružena bivša gradonačelnica Korčule piše također – „ko plaća vodotoranj?“. Radi se o nedavno postavljenom spomeniku braniteljima u Čari za kojeg je UHVDR Čara tražila od gradonačelnice Korčule financijsku pomoć, ali je nije dobila. Na biralištu u Čari, Silić Maroević je u oba kruga doživjela debakl, Jeričević je bio bolji za 107 glasova razlike, a financiranje vodotornja samo je jedan od razloga njenog lošeg rezultata. Jasno je zašto članovi biračkog odbora nisu bili sigurni ide li listić u korist Silić Maroević ili ne.
Međutim, ono što posebno zabrinjava jest manipuliranje činjenicama izbornog procesa. Neki mediji ističu da je taj listić nevažećim proglasila sutkinja, predsjednica Izbornog povjerenstva što je potpuno netočno! Je li neki listić važeći ili nije ne odlučuje predsjednica Povjerenstva, odlučuje birački odbor sastavljen od deset članova iz obje stranke, a u proces su uključeni i promatrači. To znači da je deset SDP-ovaca i HDZ-ovaca i još pet promatrača zaključilo jednoglasno kako je taj listić nevažeći, o tome su napisali i zapisnik kojeg su jednoglasno potpisali. Predsjednica Izbornog povjerenstva, kako neslužbeno doznajemo, razgovorom je pokušavala smiriti histeriju bivše gradonačelnice, ali nije uspjela.
Nakon toga, Silić Maroević je pronašla šest važećih listića u korist Jeričevića na kojima je umjesto rednog broja kandidata bilo zaokruženo ime novog gradonačelnika Korčule, na jednom je bio zaokružen samo naziv HDZ i slično. Člancima 72. i 73. Zakona o lokalnim izborima propisano je koji listići mogu biti (ne)važeći – sa sigurnošću se mora utvrditi za kojeg je kandidata birač glasovao. Je li zaokružen redni broj, ime ili stranka sasvim je nebitno, važno je da se sigurno može zaključiti ide li u korist Silić Maroević ili Jeričevića. Niti jedan član svih biračkih odbora Grada Korčule, ni HDZ-ovi ni SDP-ovi članovi, nisu imali niti jedan prigovor. Jednoglasno je odlučeno i u zapisnicima potpisano o svim važećim i nevažećim listićima.
Ipak, Silić Maroević inzistira da sve listiće provjeri ŽIP i o tome govori u medijima nadajući se da će je njihova odluka umjesto gubitnice učiniti u pobjednicu. Međutim, u medijima do sad nije spomenuto da su HDZ i Jeričević, iznenađeni burnom reakcijom protivnice, također pronašli šest važećih listića u korist Silić Maroević za koje su također uložili prigovor ŽIP-u. Radi se o sličnim listićima, na jednom je redni broj Silić Maroević prekrižen umjesto zaokružen i slično. Jeričević nije imao nikakve želje žaliti se ŽIP-u, no nije imao izbora. Uvaži li ŽIP prigovor SDP-a, istom će logikom uvažiti i prigovor HDZ-a, izborni će rezultat ostati isti.
Korčulani bi još imali i razumijevanja za reakciju gubitnice ovih izbora da situacija u Gradu Korčuli nije u najmanju ruku zabrinjavajuća. Jedna od najvažnijih pročelnica UO za upravljanje Gradskom imovinom, gospodarstvo i turizma uskoro ide u mirovinu, špica turističke sezone kuca na vrata, a Korčula je do grla u dugovima. Iako je Silić Maroević u kampanji isticala kako se bori za interese Grada Korčule, a ne za vlastito radno mjesto, vrlo nervoznim i neugodnim nastupom pred Izbornim povjerenstvom pokazuje suprotno. Umjesto da čestita legitimno odabranom gradonačelniku Korčule i pusti ga da preuzme upravljanje Gradom, neslužbeno doznajemo kako korčulanski SDP planira žaliti se i Ustavnom sudu. Teško je povjerovati da Silić Maroević nije poznata sudska praksa u ovim slučajevima, a ona se oslanja na zapisnike biračkih odbora koji nisu prepravljani i u kojim nije bilo nikakvih prigovora.
Korčulani će, izgleda, još neko vrijeme patiti zbog bijesa bivše gradonačelnice i nemogućnosti lokalnog SDP-a da prihvati poraz. U isto vrijeme, isti taj lokalni SDP bilježi još jedan poraz u nizu na lokalnim izborima dok je iza njih prljava kampanja obilježena vađenjem izmišljenih afera, vrijeđanjem s lažnih profila i manipulacijom činjenica. Pitamo se postoji li u jednoj od najvećih i nekad najuglednijih hrvatskih stranki stabilnih i vještih političara koji bi vratili ugled SDP-u? Je li vrijeme da šefice korčulanskog SDP-a razmisle o ostavki, umjesto da se bave politikantstvom i sprječavanjem provođenja demokratske volje građana?