ŠTO JE USKRS BEZ PINCE Za pravu domaću slasticu ne smije izostati jedan začin

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Tradicionalno jelo za Uskrs svakako je pinca, jedno je od najslađih uskrsnih jela. Najčešće se jede za doručak na sam Uskrs.  Jeli isplativije radit pincu doma ili kupiti, mišljenja su podijeljena. Financijski, složit će se većina, jest kupiti. Naravno ako se to uopće može nazvati pinca, istaknula nam je vrsna poznavateljica tradicionalnih dubrovačkih ričeta i vješta domaćica Katija Guljelmović.

“Ništa se ne može usporditi s domaćom pincom ili fogacom. To što kupite vani je slatki obojani kruh bez kapi masnoće, bez aroma, da ne govorim o aroma rozuline koju stavimo lemunovoj ili narančinoj korici. Tako da bih se ja osobno radije uvijek odlučila pozabaviti sa domaćom pincom nego kupovnom. Postoje vrijedne ručice koje rade domaće pince, prodavaju ih i svaka čast da se takva tradicija održi.”

Katija već dugi niz godina radi pincu na svoj način, po istoj ričeti. Također ističe kako uglavnom sve Trstenke rade po istoj ričeti.

“Kockicu svježeg kvasa stavit da se uzdigne. Za to vrijeme posebno izbatit’ 10 deka svinjske domaće masti s 10 deka cukara, dodat’ narančinu i lemunovu koricu i četiri žumanjka, jedno po jedno. Dobro sjediniti i u to dodati ožicu rosuline i pola deca mlijeka. Kad je sve dobro izbaćeno, dodati snijeg od četiri bjelanjka. Sve izmješati s pola kila muke, muk u koju ste stavili kvas. Umijesiti rukama, ali tijesto mora biti glatko, pa dodavati malo po malo muke.“

Rukama se dobro izmjesi, ne pre jako, smjesa se ne ubija, dovoljno jako da se taj gluten razvije. Bitno je naglasiti i da je muku dobro malo smlačiti u špaheru prije izrade, te da svi ostali sastojci trebaju biti sobne temperature.   

“Sad ga možete formirati u pogačice, stavit’ ih na roštjeru na kartu od pečenja i opet pustit’ da kisne dvije ure. Kad uskisnu, nožicama ih je potrebno zarezati po sredini u obliku zvijezde i ostaviti tri reza. Namazat’ potom baćenim žumanjkom i zdrobljenim cukarom ili granuliranim cukarom“

Peku se na umjerenoj vatri, prvih pola sata na 160 stupnjeva, a onda pri kraju na 180 stupnjeva još nekih 15 minuta da lijepo zaplamti odozgo kako bi se taj žumanjak i cukar lagano karamelizirali.

“Vrijedi spomenuti da su se pince i fogace u našem kraju, po starinski, obavezno začinjale rosulinom. U Dalmaciji se dodavaju rum ili sok od naranče“- zaključila je Guljemović.

Mirisna, meka i božanstveno sočna, upravo takvu priželjkujemo. Iza ovog nezaobilaznog slatkog dodatka blagdanske trpeze krije se sva ljepota tradicionalnog recepta i vještine izrade slastice koja oduševljava već nakon prvog zalogaja.

Kate Lujo


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti