
FRANKOVIĆ: Anita Bonačić Obradović uhvaćena je s prstima u medu, na bespravnoj gradnji i uzurpaciji javnog zarađuje 1800 eura dnevno!
Gradonačelnik Mato Franković sazvao je konferenciju za medije na temu “Zaštita gradske imovine”, a razlog prozivka gradske vijećnice Anite Bonačić Obradović kako je on osobno proganja zbog bespravne gradnje.
Podsjetimo, gradska vijećnica i kandidatkinja koalicije Slobodno (SDP, Srđ je Grad/Možemo) Anita Bonačić Obradović, proteklih tjedana punila je retke lokalnih, ali i nacionalnih medija prvo zbog Afere Palmotićeva 24, a posljednjih dana zbog obiteljskoj kuće u vlasništvu njezinog muža, koja se tijekom ljeta iznajmljuje kao Vila Vikor. Naime, oko zemljišta u Lapadu se vodi dugogodišnji spor jer je pod vlasništvom Grada Dubrovnika, a na njemu je izgrađen dio okućnice i zid, a sporna je i gradnja bazena.
Franković je u uvodu istaknuo kako je teorija kako se radi o medijskom pamfletu u njegovoj režiji – strašna.
“Anita Bonačić Obradović uhvaćena je s rukama u medu i to jako dobro. Pitaju se zašto baš sada, zašto ne prije? Činjenice su sljedeće: Afera Villa Old House (Palmotićeva 24) traje još od 2021. godine i Grad Dubrovnik je pokušavao, kroz Dubrovačke muzeje zaštiti svoje vlasništvo i to je bilo davno prije izbora. Afera Vila Vikor traje još od 2019. godine. Dakle, tada današnja gradska vijećnica nije niti bila gradska vijećnica. Pokušaj prebacivanja priče na članove obitelji, to je nešto najjadnije što netko može napraviti. U kući u Palmotićevoj jedina prijavljena osoba je bila Anita Bonačić Obradović, koja je svoje biračko pravo na svim dosadašnjim izborima tamo ostvarivala. Gradska vijećnica u prethodnom sazivu je bila i članica Gradskog kotara. Istovremeno je bila prijavljena na toj adresi, a Čistoću je plaćala samo šest mjeseci godišnje. Bilo joj je preskupo platiti Čistoću cijelu godinu, a u isto vrijeme je supruga zaposlila tamo da radi. Nisu istinite te priče i obmane da je to napad na obitelj. Prekršitelj i počinitelj kaznenog djelovanja, s ciljem stjecanja imovinske koristi je gradska vijećnica”, kazao je Franković.
Komentirao je i Villu Vikor, koja se nalazi u Dalmatinskoj ulici u Lapadu. Naime, kod te čestice sporan je izgrađeni zid koji je na javnoj čestici, kao i bazen i popratni objekti.
“Naime, činjenica je sljedeća: nakon kandidature za gradonačelnicu mijenja se adresa s Palmotićeve 24. Ali gdje se mijenja adresa? Na koji objekt? Na Dalmatinsku 40. U Dalmatinskoj 40, gdje je bespravno izgrađen zid na gradskom vlasništvu i gradske institucije su to utvrdile. Grad Dubrovnik je više puta slao upozorenja i tražio da se zid vrati u prvobitno stanje.
Franković je rekao kako se sve ono što je vijećnica Bonačić Obradović napravila kosi sa svim onim za što se srđevci desetljećima zalažu, a to su zaštita javnog, legalna gradnja.
“Gradska vijećnica je primjer svega toga. Uzurpacije javne imovine, 950 eura dnevno od Palmotićeva 24., bespravna gradnja, 900 eura dnevno Villa Vikor, Dalmatinska 40. Jer zaraditi 1800 eura dnevno, to su dvije plaće nekih normalnih naših sugrađana u gradu Dubrovniku, a koje netko zaradi dnevno na tuđoj imovini. Bili se Villa Vikor iznajmljivala za toliki iznos da nema bazena, da nema popratnih objekata. Ne bi. To je svima jasno. Ali koristiti poziciju moći, a Gradska vijećnica je koristila, ja to odgovorno tvrdim, poziciju moći, da zaustavi postupke protiv nje. Jer Grad Dubrovnik je prije godinu dana građevinskoj inspekciji prijavio bespravnu gradnju. Znate što se dogodilo do današnjeg dana? Ništa”, istaknuo je Franković.
Ovaj je slučaj gradonačelnik usporedio s druga dva druga slučaja, Ivane Lesandrić Ninčević i Ivice Budimira, te kazao kako su institucije odmah reagirale.
“Kad se kandidirala Ivana Ninčević Lesandrić, odmah je izašla građevinska inspekcija, odmah je donijela rješenje! Je li, isto tako predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Ivica Budimir žrtva ‘medijskog progona‘? Upravo danas su svi objavili da je njemu naređeno rušenje dijela objekta koji nije u njegovom vlasništvu, nego u vlasništvu njegove djece! Reakcija je bila momentalna i odmah! Jesu li oni žrtve ‘medijskog progona‘ ili bespravni graditelji? Ja mislim ono drugo, a i građevinska inspekcija je to utvrdila”, komentirao je Franković.
Franković se pita zašto u svim ostalim slučajevima se ne postupa tako brzo?
“Jer da se postupalo na prijavu grada Dubrovnika prije godinu dana taj bi zid bio srušen, bazen bi bio srušen, popratni objekti bi bili srušeni. Također smatram bitnim za reći, a s obzirom da se i mediji stavljaju u kontekst ovih afera, jer ovo u istinu jesu afere, ovo je dosad neviđeno u političkom prostoru grada Dubrovnika. Da se netko kandidira za javnu dužnost, a da istovremeno uzurpira gradsku imovinu i na njoj zarađuje milijune eura. Dakle, i da nije riječ o gradskoj imovini, ovakvim stvarima bi se trebali baviti mediji. Jer činjenica da je uključivanje u izbornu kampanju za bilo kakvu javnu funkciju važno i nužno sa sobom nosi stavljanje pod povećalo javnosti.”
Franković je kazao kako je ovo sve, samo ne medijski progon, te kaže da se na jasna pitanja nisu našli odgovori.
“Je li gospođa Anita Bonačić Obradović svjesna da je počinila u najmanjoj ruci prekršaj? A vrlo izvjesno i kazneno djelo, jer se prijavila lažno na adresu na kojoj nije živjela i zbog toga zaradila milijune eura od najma tuđe imovine. Ako ste prijavljeni na adresi Palmotićeva 24 i ako tamo ne živite, pa što je to? Drugo pitanje, jeste li vi vlasnici kuće na adresi Palmotićeva 24? Ako jeste, zašto niste upisani u vlasnički list? Ako uistinu jeste vlasnici? Već dvije godine se vodi postupak veza za imovinsko-pravne odnose u navedenom objektu. Pravnik muzeja već tjednima pokušava doći do arhivskog spisa u sudu, famozne presude iz 1998. godine. Ne dozvoljava mu se pristup. Istovremeno se postavlja pitanje kako se i na koji način izdala dozvola za najam navedenog objekta. Dakle, na to pitanje muzeji nisu dobili odgovor. Tražili su ukidanje dozvole“, kazao je Franković.
Osvrnuo se i na Srđevce, kazivajući za njih kako su se uvijek zalagali za sve teme, a sad u slučaju njihove kandidatkinje šute.
“Jeste li ih možda čuli u posljednjih dana? Je li živ Đuro? Gdje je Viđen? Što rade, čime se bave? Zašto oni ne bi održali presicu kraj zida na adresi Dalmatinska 40 i objasnili narodu kako netko može, a drugi smrtnici ne mogu. To je zanimljivo.”
Franković je napomenuo kako će štititi gradsku imovinu jednako kao kada je s metrom bez problema mjerio cestu u slučaju Roka Tolića. Kazao je i kako je dozvola za iznajmljivanje vile u Palmotićevoj 24, stigla deset dana nakon što je Tatjana Šimac Bonačić, majka Anite Bonačić Obradović, postala zamjenica gradonačelnika u mandatu Andra Vlahušića.
Dakle, pozicija moći je široka i sigurno kako gradski vijećnik ima poziciju moći, a i netko tko je prije bio zamjenik gradonačelnika isto tako ima poziciju moći i ugleda. Što se tiče konkretnog izdavanja, dozvole nije izdala Dubrovačko-neretvanska županija nego je izdao ured državne uprave deset dana nakon stupanja na dužnost zamjenice gradonačelnika grada Dubrovnika Tatjane Šimac Bonačić. Deset dana. Zar to nije malo simptomatično?”, kazao je.
Franković je dodao kako Grad Dubrovnik nije obavijestio DORH,
Mi kao Grad Dubrovnik nismo obavještavali DORH obavijestili smo nadležne institucije. Muzeji su od izdavatelja dozvole tražili njezino poništenje, a Grad Dubrovnik je prije godinu dana podnio građevinskoj inspekciji zahtjev za izlazak na teren i dva puta smo direktno Ivicu Obradovića, supruga Anite Bonačić Obradović, pisano obavijestili da je dužan ukloniti zid u roku od 30 dana i u oba navrata ne da su se oglušili, licemjerstvo je bilo gore – oni su poslali zahtjev za otkup čestice. U ovom trenutku još uvijek neću reći tko mi je sve od političara dolazio, nagovarao i molio da prodamo imovinu u vlasništvu Grada Dubrovnika za koju je Upravni odjel za promet utvrdio da ne možemo prodati jer je sastavni dio koridora ceste koja je u tom dijelu uska. Nakon što smo već tri puta odbili zahtjev za otkup, 17. veljače 2025. opet je podnesen zahtjev iako se sukladno zakonu to ne može. To je nevjerojatno! Nadam se da će institucije pravne države kao i u slučaju Budimir i Ninčević Lesandrić promptno izaći na teren i utvrditi ono što je evidentno: da su bespravno izgrađeni zid, bazen i pomoćne građevine i da je uzurpirano javno dobro. I to je isključivo i jedino istina!”
Franković je također dodao kako u Dubrovniku postoji problem s građevinskom inspekcijom jer je malo građevinskih inspektora, a koje je nužno imati u samom gradu.