
SLUČAJ KRMAČA Načelnica Klisura najavila: Vlada će smanjiti kapacitet u planiranoj turističkoj zoni
Načelnica Općine Lumbarda Marija Klisura sudjelovala je na završnoj konferenciji projekta “Program optimizacije upravljanja državnim nekretninama – faza 2“, a koji je vezan uz T-zonu Krmača, a koju je organiziralo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Prema riječima načelnice Klisure, ona je na konferenciji zatražila pojašnjenja vezana uz, kako ističe, neusklađenost površina i kapaciteta Odluke Vlade u odnosu na županijski Prostorni plan kojem je u ingerenciji planiranje turističkih zona.
“Dobila sam odgovor kako su se kao ulazni podaci koristili važeći planovi niže razine unatoč tome što oni nisu usklađeni s Županijskim planom koji je nadležan za planiranje turističkih zona van naselja. Prostorni plan Općine iz 2017. je kapacitet planirao u skladu s tada važećim županijskim planom, koji izmijenjen 2019. u pogledu turističkih zona.
Dobila sam povratnu informaciju kako će se Odluka izmijeniti, smanjiti kapaciteti, stupanjem na snagu izmjena i dopuna Prostornog plana Općine Lumbarda koji je u fazi finalnog pregleda u resornom Ministarstvu.
Također, pojašnjena je i politika kojom država planira pristupati upravljanju strateškim nekretninama. Ona uključuje korištenje primjera dobre prakse iz država EU”, kazala je načelnica Lumbarde. Iznijela je i zaključak konferencije vezan uz zonu Krmača a u kojem stoji:
“Naša država je ulaskom u EU prihvatila politike upravljanja prostorom. Provoditi “na silu” ovako velike projekte nije u skladu s politikama EU i javnim interesom lokalnog stanovništva.
Osim toga, potencijalni investitori mogu očekivati revolt ljudi i težak put do realizacije. Zato su preuzete dobre prakse uključivanja lokalnog stanovništva u sami start projekta – za pokazni primjer uzet je projekt Perne koji je također strateški važan projekt: kako bi uključili javnost održana je radionica na kojoj su prisustvovali udruge, predstavnici Općine i gospodarski subjekti te su analizirane početne postavke za realizaciju projekta. Ideja je da se već u samom startu detektira što bi bilo prihvatljivo i potrebno za javni interes i da se, ako je potrebno, strateška dokumentacija i prostorno-planska dokumentacija mijenja prije nego li se nastavi s raspolaganjem nekretnine.”
Klisura smatra kako je to ispravan put i da javnost treba biti uključena i imati znanja o važnosti Prostornog plana kao temeljnog dokumenta kojim usmjeravamo razvoj i zaštitu Lumbarde.
“Dosadašnjim radom nastojala sam uključiti javnost u odlučivanje kod važnih strateških planova pa smo tako imali javne prezentacije projekta Sutivan, dvije rasprave Prostornog plana, Projekata uređenja Pržine i Bilin Žala, Participativno budžetiranje… uzeli smo u obzir sve komentare i projekte se revidiralo, 90% prijedloga na izmjene Prostornog plana se uvažilo, desetak malih projekata participativnog budžetiranja provelo… i sigurna sam da su projekti time kvalitetniji.
Podržat ću inicijativu da mi, mještani i uprava, budemo ti koji će proaktivno sudjelovati i napraviti prvi korak – tematsku tribinu “Što s Krmačom” koja bi trebala biti stručno vođena i iznjedriti konkretne prijedloge koje bi onda zatražili da se uvrste u Županijski plan. To je jedini način kako možemo biti sigurni da sami upravljamo svojim prostorom koji su nam ostavili preci i mi ostavljamo unucima”, kazala je načelnica Lumbarde Marija Klisura.