
Prepucavanje Grada Korčule, KTD-a Hober i NPKLM Vodova ide na novi level
Dok Korčulani pokušavaju shvatiti što se zapravo događa, prepucavanja Grada Korčule, KTD-a Hober i NPKLM vodovoda se nastavljaju, a do okrupnjivanja, koje se trebalo izvršiti u zakonskom roku do kraja siječnja, još uvijek nije došlo i ne znamo hoće li i kad.
Iako Zakon o vodnim uslugama iz 2019. godine nalaže da vodne usluge na uslužnom području 39 preuzme NPKLM vodovod, iako je rok za okrupnjivanje davno prošao, Grad Korčula i dalje ne želi prepustiti NPKLM-u sustav kanalizacije. Javnom prepucavanju između Nike Silić Maroević i Jakova Belića priopćenjem se, na mrežnim stranicama KTD-a Hober, pridružio i direktor Marko Milat. Zašto udvoje kad je utroje zabavnije?
Milat se u priopćenju ponovno vraća u 2014. godinu kad je osnovana tvrtka Hober odvodnja d.o.o. koja je ostala samo fiktivna pa je zakon ugasio prije četiri godine, a Korčulanima se godinama, na dnu računa za smeće, naplaćuje ilegalno i odvodnja. Jesu li u tom procesu otkad je Hober odvodnja osnovana, ugašena, pa sve do danas, nezainteresiranost i političko-društvenu slabovidnost pokazali svi direktori, gradonačelnici/e i ostali akteri lokalne vlasti i političke scene u Korčuli – jesu. Ima li smisla istraživati čija je odgovornost veća dok zakon čeka da ga se provede kako bi svi Korčulani, sve institucije uključene u priču i brojni projekti nastavili sa životom o provedbom? Čini nam se da nema.
„Odmah po donošenju Odluke na Gradskom vijeću, daleke 2022. godine, već na prvom sastanku, nastojalo se pronaći razlog zašto ne bi preuzeli sustav. Pa je tako, kao uvjet preuzimanja, najprije navedeno da moramo napraviti nove podmorske ispuste koje smo u međuvremenu i napravili i platili ih 130 tisuća eura uz pomoć Grada Korčule. Zatim je kao uvjet postavljena izgradnja nove odvodnje u cijeloj Ulici sv. Barbare, da bi konačno kao zahtjev bila postavljena i izgradnja sjekača. Nakon svih uvjeta, postavio sam pitanje direktoru vodovoda, želi li ili ne preuzeti sustav? Odgovor nikad nisam dobio, ali ni do kakve promjene nije došlo“, napisao je Marko Milat.
Događaji koje u negativnom kontekstu spominje direktor Milat kao sulude zahtjeve NPKLM-a, zapravo su jedan od najboljih poteza lokalne vlasti u proteklom mandatu. Malo nakon što je Odluka o pripajanju donesena u srpnju 2022. godine, na Puntinu i ispred Badije iz dva ispusta isplutale su fekalije. Usred ljeta i turističke sezone Korčula je punila medijske stupce fotografijama plutajućih *ovana. Kako doznajemo od direktora Belića, a onomad i od gradonačelnice Nike Silić Maroević, gradonačelnica je nazvala Belića ističući kako je svjesna da ovakvu kanalizaciju NPKLM ne može preuzeti. Belić je ponudio da NPKLM sudjeluje jednom četvrtinom ukupnih troškova sanacije ispusta te je pružio i logističku pomoć. Na svu sreću, ta je suradnja bila uspješna, ispusti su sanirani, a Korčula, odjednom shit free, ponovno se popela na ljestvice najljepših mediteranskih gradova svijeta.
Nakon toga, priča nam direktor Belić, gradonačelnica je zamolila može li se preuzimanje kanalizacije prolongirati budući da je investicija saniranja ispusta bila izdašna, a ilegalnom naplatom računa za odvodnju Grad Korčula, bez materijalnih troškova i zaposlenika u nepostojećoj firmi, godišnje inkasira 160 tisuća eura. Dobra suradnja Silić Maroević i Belića se nastavila.
Međutim, u srpnju 2024., dvije godine nakon, postaje pravomoćna Uredba o uslužnim područjima i pripajanje se mora, sukladno Zakonu o vodnim uslugama, izvršiti u roku od šest mjeseci. Odluka o pripajanju je bila dio Dnevnog reda Skupštine NPKLM-a u prosincu 2024. kad su se stekli uvjeti za pripajanje i tu je mogućnost da račune za odvodnju naplaćuje Hober došla kraju. Jednostavno je, nema zakonske mogućnosti da se računi više naplaćuju na dnu računa za smeće, zakon prisiljava i Grad Korčulu i NPKLM da se okrupnjivanje napokon izvrši. Međutim, gradonačelnica Korčule pola sata prije Skupštine na kojoj se pripajanje trebalo izvršiti, kaže direktor Beliću da skine tu točku s Dnevnog reda.
Razlog je, kažu, otimačina NPKLM-a. Radi se o temi koja je građanima teška za razumjeti, no pokušat ćemo je objasniti na najjednostavniji mogući način.
Zašto je najveći problem okrupnjivanja Vodovod Blato? Zato što je njihov temeljni kapital prilično velik, milijun i 600 tisuća eura, pripajanjem takvog kapitala NPKLM-u postoci će se povećati za one u čijem je vlasništvu Vodovod Blato, a to su općine Blato, Vela Luka i Smokvica. U slučaju Korčule, kako fiktivna firma Hober odvodnja nikad nije saživjela i zakonski je ugašena, temeljni kapital za korčulansku kanalizaciju ne postoji, iznosi nula, ništa. To, naravno, nije realno budući da kanalizacija postoji i gradonačelnica Silić Maroević inzistira da se provede revizija kako Korčula ne bi izgubila ono što ima. Kad se pripajanje dogodi, udio Grada Korčule u NPKLM-u past će za nešto manje od dva posto, a to za Silić Maroević ne dolazi o obzir.
Međutim, nije ni zakon toliko naivan pa je predvidio situacije u kojima temeljni kapital ne postoji, a kanalizacija (vodna građevina) postoji. Zakonski, nakon što se pripajanje izvrši, NPKLM je dužan provesti reviziju, procijeniti kanalizacijski sustav Korčule i unijeti postotke u temeljni kapital. Radi se ni o kakvim iznosima, manje od dva posto, rekli bi za žvake, ali zakon tako nalaže.
Gradonačelnica Korčule ističe kako je zakon loš te kako će Grad Korčula, o svom trošku koji nije mali, napraviti reviziju (procjenu) kanalizacijskog sustava i tek onda pripojiti ga NPKLM-u. Zakonski, ta opcija nije moguća i ta procjena se neće moći uzimati u obzir. U isto vrijeme, rokovi za pripajanje su debelo prošli, a dogovora nema na vidiku. Rekli bi, kupovanje vremena.
Direktor Hobera Milat u priopćenju ističe da NPKLM nimalo ne brine što Hober i i dalje održava sustav, servisira pumpe, plaća struju, intervenira u slučaju začepljenja (…) te da zbog NPKLM-a neće moći spremni dočekati sezonu. Drugim riječima, Grad Korčula i Hober ne mogu ilegalno naplatiti Korčulanima račune jer za njih nemaju podatke. Podatke ima NPKLM, a direktor Belić, kažu, ne želi ih ustupiti.
Međutim, direktor Belić od Skupštine u prosincu, kad su se stekli uvjeti za pripajanje, zakonski ne smije dati podatke za naplatu računa. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije jasno je i nedvosmisleno odgovorilo Beliću;
„KTD Hober nema status javnog isporučitelja vodnih usluga niti može obračunavati i naplaćivati cijenu vodnih usluga sukladno Zakonu o vodnim uslugama, iako nezakonito pruža uslugu javne odvodnje. Slijedom navedenog, NPKLM vodovod nema zakonsku osnovu dostavljati podatke o isporučenim količinama vode Hoberu“, napisali su iz Ministarstva.
Kako je onda NPKLM odgovoran što će KTD Hober eventualno ugasiti pumpe i dočekati nespreman turističku sezonu, kako naglašava direktor Milat u priopćenju? Nika Silić Maroević u javnosti ističe da ne blokira provedbu zakona, no djelima se ne čini tako, već suprotno. Ostaje im mogućnost da račune naplate paušalno, a na dobroj volji Korčulana je hoće li takve račune platiti. U isto vrijeme, glavobolja direktora Belića kojem prijete penali i nezavršeni projekti zbog probijenih rokova za okrupnjivanje se nastavlja.
Dora Lozica