
UPISI U PRVI RAZRED (1) Što to rade našoj djeci da moraju na instrukcije prije testiranja
Testiranje za upis u prvi razred posljednjih je desetak godina postalo toliko rigorozno da neki roditelji plaćaju instrukcije ne bi li svoje dijete i obitelj poštedjeli osjećaja srama, neuspjeha i brige, a nervoza i stres koje male glave osjećaju prije testiranja dokaz su koliko smo potonuli kao društvo.
Testiranje djece za upis u prvi razred još je jedan nepobitan dokaz o katastrofalnom obrazovnom sistemu kojeg u RH podržava prvenstveno nastavnički kolektiv, iako ni njima ne ide na ruku, a potom i svi mi zajedno. Sistem koji vrednuje samo ocjenu, ocjene koje se zasnivaju samo na nabubanom znanju i nastavnički kolektiv bez takta i s velikom željom da kazni i ponizi, ne preže niti od šestogodišnjaka koji svoj prvi, najveći životni izazov u Hrvatskoj dočekuju u grču. Čast iznimkama kojih na sreću zaista ima, ali nedovoljno.
Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta zbog upisa u prvi razred propisan je Pravilnikom. Osim postupka, propisan je i sastav stručnih povjerenstava koje upise provode. Škole imenuju svoja povjerenstva na dvije godine, a čine ih specijalisti školske medicine te stručni suradnici zaposleni u školi poput pedagoga, psihologa, logopeda ili učitelja razredne nastave i hrvatskog jezika. To znači da se sastavi povjerenstva razlikuju od škole do škole jer sve škole nemaju iste stručne suradnike, a tako se razlikuju i ispiti za buduće prvašiće. Poučeni iskustvom, ali i odgovorima škola, možemo zaključiti da škole koje imaju manje stručnih suradnika bolje, ljudskije, pametnije i s manje stresa testiraju buduće prvašiće, a to su nam svesrdno potvrdili i roditelji.
Opće smjernice Pravilnika su da kod djeteta treba provjeriti fizičku spremnost koju utvrđuje liječnik, koliko je dijete upoznato s prostornim i vremenskim odnosima, provjera grafomotorike, predmatematičke vještine, predčitalačke vještine te jezik i govor kao i uspješnost praćenja grupne upute te odvajanje od roditelja. Znamo, zvuči bolno i teško, kao što i jest i ako ste roditelj vrtićanca koji će se uskoro upisivati u školu, nemojte da vas zavaraju izjave poput „Dijete ne mora znati pisati i čitati prilikom upisa u prvi razred“. Vjerujte nam, mora znati barem nešto, nešto napisati, nešto izračunati, prvi zadatak prilikom upisa je najčešće baš napisati svoje ime i prezime.
Za one škole koje provode zloglasne standardizirane testove spremnosti za školu provjerava se doslovno sve, a bodovanje je vrlo rigorozno. Test uključuje djetetove perceptivne sposobnosti (vidna i slušna diskriminacija), grafomotorički razvoj, sposobnosti rezoniranja, shvaćanja i logičkog zaključivanja (verbalno razumijevanje), rječnik, pojmovi količine i broja te opću informiranost. Usmeno ispitivanje uključuje opće informacije o sebi, poznavanje slova i brojki, glasovnu sintezu i analizu, poznavanje boja, ispitivanje govorno-jezičnog razvoja, snalaženja u prostornoj i vremenskoj orijentaciji, vizualno pamćenje, uočavanje sličnosti i razlika te grafomotoriku. Logopedska procjena uključuje ispitivanje izgovora glasova, procjenu predvještina čitanja i pisanja, poznavanje ekspresivnog i receptivnog rječnika, te razumijevanje hrvatske gramatike. Svi zadaci, izuzev zadataka grafomotorike, nose po jedan bod, dok zadaci grafomotorike nose po dva boda.
Za vrijeme testiranja bilježe se praćenje djeteta i opće funkcioniranje, ne daj Bože da predškolac, dok rješava primjeni ispit i odgovara na usmeno ispitivanje, bude nemiran ili, još gore, u strahu i stresu mu nedostaje mama. Na to se vrlo strogo gleda. Procjenjuje se i emocionalna zrelost, emocionalna stabilnost i kontrola vlastitih emocija, da, dobro ste pročitali. Emocionalna stabilnost je potrebna za uspješnije suočavanje s frustriranim situacijama, koje izazivaju tjeskobu, strah od neuspjeha i slično. Prati se i mogućnosti dužeg sjedenja u klupi te odrađivanje zadanih zadataka, kao i ostalih školskih obveza. Procjena emocionalne zrelosti djeteta ostaje na dojmu kojeg stječu članovi povjerenstva, samo se možemo nadati da su prije toga razgovarali s odgojiteljima, a bilo bi zanimljivo procijeniti emocionalnu stabilnost odraslih članova povjerenstva i njihovu kontrolu emocija budući da se radi o ljudskim izazovima koji nas prate cijeli život, ali od predškolaca se očekuje da svojim emocijama i ponašanjem vladaju i da ih kontroliraju.
Možda će ovaj članak bit dobar test za kontrolu emocionalne zrelosti članova povjerenstva.
Nakon što se djeca, najčešće u poslijepodnevnim satima, kad su već prilično umorni od svakodnevnih podražaja, dovedu u buduću školu koja se u njihovim očima čini velika, nepoznata i strašna budući da pritom osjećaju i nervozu roditelja, ostavi ih se u razredu jedan cijeli sat, bez roditelja, bez ikoga tko im je poznat. Neke škole će djecu umiriti, opustiti i čak im pomoći ako vide da idu u pravom smjeru, ali od stresa su blokirani, no prilikom upisa u neke škole strogo je zabranjeno na bilo koji način pristupiti i pomoći djetetu. Pitate se zašto? Ne znamo ni mi.
Nakon iscrpnom pismenog i usmenog ispita, roditelji će uskoro dobiti rezultate, no važno je napomenuti da upis djeteta od sedam godina u prvi razred ovisi samo i isključivo o odluci roditelja. Povjerenstva mogu sugerirati odgodu, ali se roditelj može i ne mora s odgodom složiti. Kad su u pitanju prijevremeni, raniji upisi, praksa je drugačija.
Sve osnovne škole na otoku, a ima ih pet, pitali smo o načinima i provođenju testiranja djece u prvi razred i sve su nam škole detaljno odgovorile osim Osnovne škole Petra Kanavelića iz Korčule. Poslali su nam Obrazac zahtjeva za pristup informacijama kojeg moramo ispuniti i poslati poštom, osobno ili mailom.
„Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula ima pravo na naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacija korisniku prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, kao i na naknadu troškova dostave tražene informacije koja se naplaćuje sukladno Kriterijima za određivanje visine naknade i načina naplate naknade“, napisali su iz korčulanske osnovne škole.
Što točno skriva OŠ Petra Kanavelića za koju kažu da ima najrigoroznije upise u prvi razred na otoku, zaista ne znamo. Doznat ćemo kad ispunimo i pošaljemo Obrazac i eventualno platimo naknadu za informacije. Do tad, u sljedećem članku pročitajte kako testiranja u prvi razred provode OŠ Vela Luka, OŠ Blato, OŠ Smokvica i OŠ Ante Curać-Pinjac iz Žrnova.
Dora Lozica