Obnova Parka Gradac: Novo, a staro, više zelenila, sve staze ostaju, dodaju se nove, neka stabla moraju otići…

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nakon što je prije desetak dana potpisan ugovor za izvođenje radova na rekonstrukciji i uređenju Parka Gradac, danas je u Velikoj vijećnici predstavljen urbanističko-arhitektonsko-krajobrazno uređenje parka. Izvedbeni projekt najvećeg i najstarijeg dubrovačkog parka sa širim urbanim krajobraznim pojasom predstavili su glavni projektant Antun Sevšek, krajobrazna arhitektica Vesna Hrga Martić i izrađivač arborističke studije Fran Poštenjak.

Gradonačelnik Mato Franković istaknuo je kako se radi o prvoj cjelovitoj i sustavnoj obnovi parka od njegovog otvaranja 1898. godine.

“Poučeni iskustvom, nakon potpisivanja ugovora i započinjanja određenih radova obično dolazi do brojnih pitanja i reakcija građana. Nekima se sviđa, nekima ne, zato smo odlučili da stručne osobe prezentiraju što će se raditi, kako i na koji način”, rekao je Franković.

Sve postojeće staze bit će obnovljene i funkcionalno unaprijeđene. Uredit će se višenamjenska javna pozornica za održavanje raznovrsnih manifestacija, obnovit će se fontana i dječje igralište.

Glavni projektant Antun Sevšek naglasio je da je cilj obnove da park na prvi pogled izgleda nepromijenjeno, uz male, ali ključne intervencije.

“Dubrovčani su svjesni osnovnih parametara ovog prostora, a to je izuzetna visinska razlika od preko 20 metara na relativno maloj površini. Ta visinska razlika uvjetuje sve, od izvođenja do pristupa parku”, objasnio je Sevšek.

Projekt je nastojao minimalno zadirati u geometriju parka, pri čemu su očuvane sve postojeće staze i stubišta. Park će imati tri funkcionalne zone, a jedina veća intervencija bit će u sjevernoj zoni, gdje se uređuje dječje igralište.

“Zona igrališta osmišljena je tako da se u potpunosti očuvaju postojeća stabla, dok će geometrija prirodnih stijena biti integrirana u novo uređenje”, dodao je Sevšek.

Na krajnjem sjeveru parka planirana je izgradnja auditorija, zamišljenog kao prostor za okupljanje, predstave i edukacije. Također će se iskoristiti nekadašnja cisterna, a uvodi se i nova staza koja omogućuje pristup dosad slabo dostupnim dijelovima parka.

Što se tiče pristupnog trga i šetnice, uz zahtjeve konzervatora i Dubrovačkih ljetnih igara, prostor će ostati otvoren za manifestacije. Jedina intervencija bit će izdužena klupa i tri egzotična stabla koja će omogućiti ugodno sjedenje i pogled na Grad.

Planirana je i izgradnja novog sanitarnog čvora za posjetitelje parka. Park će biti opremljen novim klupama, a postojeća rasvjeta bit će zamijenjena LED rasvjetom, uključujući 22 nove visoke lampe, 67 novih niskih lampi i 42 nove zidne svjetiljke.

Projekt pokriva oko 17.000 četvornih metara, a njegova ukupna vrijednost iznosi 4.414.625 eura (s PDV-om). Dio je šireg projekta Mreže zelene infrastrukture, financiranog putem ITU mehanizma, koji uključuje i rekonstrukciju parkova Pile i Platana na Brsaljama. Ukupna bespovratna ITU sredstva za ovu svrhu iznose 5.558.382 eura.

Krajobrazna arhitektica Vesna Hrga Martić istaknula je kako su neadekvatno održavanje i stanišne karakteristike terena doveli do nepovoljnih uvjeta za rast biljaka. “Park ima vrlo plitko tlo, mnogo stijena i zahtjevne uvjete za vegetaciju. Iako je obnova djelomično započeta 1960-ih, nikada nije dovršena”, rekla je Hrga Martić.

Stoga su razrađeni sustavi protuerozivnih i zemljanih radova, uključujući stabilizacijske mreže i sadnju koja će omogućiti jačanje korijenskog sustava. “Ako poboljšamo uvjete života postojećim i novim stablima, dugoročno ćemo spriječiti eroziju i omogućiti raznovrsnost vegetacije”, dodala je.

Neka područja parka ostat će u prirodnom, šumskom ambijentu, dok će druga imati naglašenu estetsku i funkcionalnu komponentu. Stručnjak za arboristiku Fran Poštenjak objasnio je da je od 2014. godine izgubljeno 58 stabala, a neka postojeća stabla su u lošem stanju.

“Cilj nam je zaštititi zdrava stabla, ali i unaprijediti stanište za buduće generacije. Ne želimo ponoviti situaciju poput one na Marjanu, gdje je monokultura dovela do problema”, rekao je Poštenjak.

Planirano je uklanjanje 66 stabala koja su u izrazito lošem stanju i predstavljaju sigurnosni rizik. Većina novih stabala bit će različite vrste borova i čempresa, s naglaskom na uske krošnje radi očuvanja vizure parka.

U narednih 20-ak dana izvođač će započeti radove, a Park Gradac postupno će poprimati novi, ali autentičan izgled.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti