
SLUČAJ LOGOPEDA ‘Žena je varalica, štura, površna, bezosjećajna, neprofesionalna…’
Nedavno smo pisali o uslugama logopeda koje u Korčuli djeci i roditeljima nisu dostupne već osam mjeseci te o prozivanjima gradonačelnice Korčule Nike Silić Maroević na račun bivše logopedinje da je muljala s popisom djece i financijskim izvješćima, a sad su se u cijelu priču uključili i roditelji.
Podsjetimo, gradonačelnica Korčule na 30. sjednici Gradskog vijeća navela je kako rad logopedinje i njenog LOGOS Daria j.d.o.o. nije bio transparentan.
„Grad Korčule je u proračunu osigurao sredstva za logopedski program, raspisali smo natječaj, ali logopedinja je odlučila da joj uvjeti ne odgovaraju. Imali smo dosta rasprava s navedenom osobom oko netransparentnosti u njenom radu vezano za pravdanje računa i čim smo zatražili koja točno djeca koriste tu uslugu, nastali su problemi. Počela je prijetiti s odustajanjem rada obrta kao da je njen rad dobrotvoran. Zamišljeno je da Grad Korčule financira pola troškova logopedskih usluga, a pola roditelji. Grad ima pravo na izvješća o radu koja su jasnija i manje dvosmislena. U međuvremenu smo kontaktirali roditelje djece s dostavljenog popisa, neki su rekli da ne koriste usluge logopeda“, otkrila je gradonačelnica prošlog tjedna na sjednici Vijeća.
Odmah sutradan smo nazvali stanovitu logopedinju Dariju Burmas, zvali smo je još i ranije, no nikad nije odgovorila na poruke i pozive, a sad su se sa sličnom pričom uključile i mame čiji ćemo identitet zaštititi, a detalji su poznati redakciji.
„Za Dariju Burmas mogu samo reći – Bože sačuvaj! Žalim novaca koje je uzimala od roditelja, ja sam odustala nakon dva sata jer sam vidjela da je žena varalica“, ispričala nam je majka koja je kod spomenute logopedinje doživjela iznimno loše iskustvo. Majka nam otkriva da je njeno dijete stavila ispred zrcala i zaključila da ima autizam što je majci vrlo šturo, bezosjećajno i površno objasnila te je inzistirala da privatne nalaze dječaka šalje nekoj trećoj osobi u Zagreb.
„Ne znam što je točno ona, ali logoped nije“, kratko je komentirala majka iz Korčule koja je koristila i plaćala usluge dok je Darija Burmas još radila. Istaknula je kako dijete nakon nekog vremena nije napredovalo, a pita se i koliko su metode koje koristi profesionalne, ali nije željela iznositi detalje.
„O ovoj temi bih mogla pričati danima… Ne želim uopće govoriti koliko se čeka termin za logopeda u Kalosu, u Korčuli logopeda nema pa vozim dva puta mjesečno u Dubrovnik. Vozim i u Kalos jednom tjedno, termin kod logopeda je 40 minuta, a samo put do tamo s djetetom je duži!“, pojadala nam se majka iz Žrnova.
Logopedinja Daria Burmas, odnosno njena privatna logopedska ordinacija LOGOS Daria j.d.o.o. s radom u Korčuli je započela 2018. godine dok je u prostorijama nekadašnje kasarne u Gradskom kotaru Sv. Antun još aktivno radila Udruga Oblačić. Nudila je usluge logopeda za potrebe djece predškolske i školske dobi, od dijagnostike do terapije. Međutim, od srpnja prošle godine logopedskih usluga za korčulansku djecu nema i neće je biti još neko vrijeme. Usluge logopeda nudi Specijalna bolnica Kalos u Veloj Luci, no nisu svi roditelji u mogućnosti voziti djecu nekoliko puta tjedno na drugi kraj otoka i to u u trenutačno jedinu logopedsku ordinaciju za područje otoka Korčule i Lastova!
Zbog prenatrpanosti, termin kod logopeda u Kalosu može se dobiti tek za nekoliko mjeseci, kako su nam i potvrdili iz Kalosa gdje trenutačno rade dvije logopedinje. Hoćete li čekati nekoliko mjeseci ili više ovisi o logopedskoj obradi i težini dijagnoze. Manjak logopedske usluge na istočnoj strani Korčule, pitanje koje se otvorilo na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, aktiviralo je brojne roditelje na reakciju i svrstalo taj problem među gorućim u Gradu Korčuli. Očito se radi o logopedinji i obrtu koji nisu radili sukladno zakonima, no to i dalje ne znači da roditelji imaju uslugu koja je njihovoj djeci neophodna za pravilan razvoj. Ipak, na društvenim mrežama smo naišli na komentar roditelja koji opravdava što Korčula nema logopeda.
„Korčulani su uvijek trebali na drugi kraj otoka kod logopeda. To je drugo što je logopedinja otvorila privatnu ordinaciju, a Grad je sufinancirao troškove djeci iz Korčule. Zašto Korčula nema svog logopeda koji je pokriven preko HZZO-a bi trebalo pitati državu, a ne gradonačelnicu Korčule“, stoji u komentaru.
Pitamo se zašto onda imamo jedinicu lokalne samouprave, gradove i općine, načelnike i gradonačelnice, ako roditelji čija djeca imaju poteškoće, koji voze 50 ili 150 kilometara kako bi djetetu omogućili potrebnu terapiju, trebaju sami pitati državu da im se te usluge omoguće? Neke teme prelaze okvire stranačke opredijeljenosti, a pogotovo one u čijem su središtu djeca.
Dora Lozica