
Dobre vijesti za korčulanski pošip, suša mu više neće moći naškoditi
Navodnjavanje Čarskog polja sad je izvjesno, Dubrovačko-neretvanska županija ishodovala je građevinsku dozvolu, a već sredinom ožujka projekt vrijedan 14 milijuna eura prijavit će za sufinanciranje iz europskih i nacionalnih fondova.
„Dubrovačko-neretvanska županija mjesecima radi na iznimno važnom projektu sustava navodnjavanja Čarskog polja. Ishodovali smo građevinsku dozvolu, čime je napravljen još jedan važan korak naprijed za ovu investiciju! Projekt je vrijedan 14 milijuna eura, a radimo ga prvenstveno na korist naših sugrađana i poljoprivrednika! Već sredinom ožujka slijedi nam prijava projekta na sufinanciranje iz europskih i nacionalnih sredstava“, napisao je na službenoj Facebook stranici dožupan Joško Cebalo.
Hrvatske vode prezentirale su u Korčuli pozitivne učinke izgradnje sustava navodnjavanja poljoprivrednih površina na području Čarskog polja još krajem listopada prošle godine. Na prezentaciji su nazočili gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević, predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije Marijo Odak i Čedo Vučković te predstavnici Hrvatskih voda Marinko Galiot i Mario Obuljen. Osim njih, na prezentaciji su gostovali razni stručnjaci iz Agronomskog fakulteta u Zagrebu i projektanti koji su objasnili potrebe i opravdanost navodnjavanja vinograda.
Čarsko polje nalazi se u središtu otoka Korčule, a važno je jer na njemu raste autohtona sorta bijele vinove loze pošip. Cijelo Čarsko polje okruženo je brežuljcima i predstavlja tipičnu kršku dolinu u kojoj se u središnjem nizinskom dijelu uzgaja uglavnom vinova loza, a na rubnim povišenim dijelovima masline. Na projektnom području predviđa se izgradnja sustava Čarsko polje neto poljoprivredne površine 224 hektara. U svrhu funkcionalnosti sustava navodnjavanja potrebno je izvesti niz objekata. Prije svega potrebno je predvidjeti zahvat i odvod vode, pohranu zahvaćene vode te daljnju distribuciju do korisnika, odnosno do poljoprivrednih površina.
Ne zaboravimo da je suša kod nas uobičajena i učestala klimatska pojava. S agronomskog stajališta suša je pojava kada biljka tijekom vegetacijske sezone nema na raspolaganju potrebnu količinu vode, što se posljedično odražava na rast i razvoj kulture te smanjuje prinos. Ovisno o intenzitetu i duljini trajanja suše, urodi raznih kultura mogu se smanjiti od 20 do 92 posto što rezultira elementarnom nepogodom. Navodnjavanje kao melioracijska mjera ima za cilj nadoknaditi nedostatak vode kako bi se osigurao biološki potencijal poljoprivredne kulture
Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama (NAPNAV), kojeg su izradili stručnjaci Agronomskog i Građevinskog fakulteta u Zagrebu, prihvatila je Vlada RH još u studenom 2005. godine kao strateški dokument kojim su uspostavljeni temelji sustavnog razvoja hidrotehničkih melioracija u Hrvatskoj. Očekuje se da će organiziranje infrastrukture u poljoprivredi, okrupnjavanje poljoprivrednih površina, uvođenje sustava navodnjavanja i novih tehnologija proizvodnje, rezultirati i učinkovitijom poljoprivrednom proizvodnjom.
U programskom razdoblju 2021.-2027. Europska unija će posredstvom EPFR-a i Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. dodjeljivati potporu za razvoj projekata navodnjavanja.
Dora Lozica