STRUČNJAKINJA: Normalno je da se djeca bune na policiju ispred škola, ali moraju se naviknuti jer se društvo promijenilo

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Drugo polugodište školarci su počeli u nekom novom okruženju, po strožim pravilima s policijom ispred svake škole i zabranom izlaska iz škole. Ovaj novi sigurnosni režim rezultat je nemilog događaja koji se dogodio na samom kraju prošle godine i koji ne želi nitko da se više ikad ponovi. Ipak, novi režim nije baš sjeo svim učenicima pa su tako učenici srednje obrtničke škole u Dubrovniku na društvenim mrežama poručili kako se osjećaju više kao u zatvoru nego kao u školi, a kako nova sigurnosna pravila utječu na djecu, objasnila je voditeljica Službe za školsku medicinu doktorica Matija Čale Mratović.

“S obzirom na tragični događaj koji nas je krajem prošle godine potresao, bilo je logično očekivati ovakve mjere koje su i uvedene. Naravno da je to sad jedna velika promjena, pogotovo za neke škole.
Naime, škole su bile zaključane i zadnjih 20 godina. Koliko znam da uvijek kada ste došli u školu morali ste pokucati ili pozvoniti tako da to nije tolika promjena. Promjena je ovo da je policija oko škole, što možda nije loše ne samo iz ovog razloga, nego i iz nekih drugih razloga, pogotovo kada govorimo o srednjoj školi. Da se djeca osjećaju kao da su u zatvoru je i bilo očekivano, što u principu samo govori da bi s njima trebalo više o tome razgovarati i sigurno se te mjere mogu donekle modificirati.
Koliko mi je poznato, srednje škole za vrijeme velikog odmora mogu izaći, za razliku od osnovnih škola, što ne znači da su u zatvoru, ali preko malog odmora ne mogu izlaziti. To je sad jedna promjena koja ja njima teško pada, ali svakako s djecom treba razgovarati i objasniti im sigurno da će i kako vrijeme prolazi se sve nekako prilagoditi toj promjeni”, objasnila ja Čale Mratović.

Na pitanje kako stroge sigurnosne mjere psihološki utječu na djecu, Čale Mratović ističe kako ipak puno više na njih utjecaj ima tragičan događaj s kraja godine nego policajci ispred škole.

“Ipak moramo shvatiti kako se društvo u kojem živimo drastično promijenilo i nasilje je u stalnom porastu zadnjih deset godina. Na njihovo poimanje svijeta je sigurno više utjecao događaj s kraja godine nego nego sadašnje sigurnosne mjere. Važno je o tome razgovarati i o tome kako svatko od nas može na svoj način pridonijeti da stvari budu bolje,” zaključila je Čale Mratović.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!