Oni su najveća opasnost u prometu, ali kad ih policija uhvati ne piše im se dobro
Hrvatski i Slovenski vozači češće voze pod utjecajem alkohola i kao takvi počinjaju više prometnih prekršaja. Rezultat je to redovitog istraživanja udruge Roadpol koje je provedeno na više od 700 tisuća vozača u petnaest europskih zemalja. Dok je prosjek pijanih vozača u većini zemalja koje su sudjelovale u istraživanju između 0,5 i 1,5 posto kod susjeda Slovenaca kao i kod nas taj postotak prelazi tri posto.
S obzirom na ovakve rezultate odlučili smo provjeriti kako po pitanju vožnje pod utjecajem alkohola stoje vozači u Dubrovačko – neretvanskoj županiji. Odgovor su nam dali u Policijskoj upravi Dubrovačko – neretvanskoj, a lasnogovornica Andrijana Biskup je otkrila kako je ova godina ipak bolja po tom pitanju u našoj županiji.
“Ove godine imali smo manji broj prometnih nesreća u kojima su sudjelovali alkoholizirani vozači, što je dobar podatak. Dakle, ove godine u prvih devet mjeseci bilo ih je 65, a prošle godine 72 nesreće. Ove godine također je i manji broj smrtno stradalih osoba u prometnim nesrećama u kojima su sudjelovali takvi vozači. Ove godine imamo jednu poginula osobu, a prošle godine dvije osobe. Isto tako, manji je broj i teže ozlijeđenih osoba i to 12 osoba ove godine, a 17 prošle godine. Broj lakše ozlijeđenih osoba je jednak kao i prošle godine, odnosno 19.” kazala je Biskup.
Ipak, vožnja pod utjecajem alkohola kao i odbijanje testiranja na alkohol i droge skupo će vas koštati ako vas policija zaustavi u takvom stanju.
“Što se tiče novčanih kazni, vožnja pod utjecajem alkohola od 0,5 do jednog promila predviđa novčanu kaznu od 400 do 700 eura. Od 1 do 1,5 promila 700 do 2000 eura, a novčane kazne mogu dosezati i do čak 2700 eura što je maksimum predviđen za vozače koji voze s preko 1,5 promila u organizmu ili pod utjecajem droga ili lijekova, kao i za one koji odbiju alkotestiranje. Dakle, moram napomenuti da se svi oni koji odbijaju alkotestiranje također novčano kažnjavaju bez obzira jesu li pod utjecajem alkohola ili nisu.”, objašnjava glasnogovornica policije Andrijana Biskup.
Za kraj iz policije pozivaju sve vozače na odgovorno ponašanje za volanom te da ako su konzumirali alkohol u takvim slučajevima uopće ne sjedaju za vozilo te da koristite javni prijevoz ili usluge taksi prijevoza, a možete i zamoliti nekoga tko nije pod utjecajem alkohola da vas preveze jer uvijek je najsigurnija vožnja koja nije pod utjecajem alkohola.