Trener savjetuje kako dijete naučiti plivati: Najvažnije je da se ne doživi neka trauma i da nema prisile
Kako naučiti dijete plivati? Kao i kod svladavanja drugih vještina ključno je da djeca budu opuštena, da se osjećaju ugodno, da im je zabavno i da njihova prva iskustva s plivanjem budu pozitivna kako se ne bi obeshrabrili.
“Nakon početne faze prskanja i igranja u plićaku, bilo bi dobro da dijete pokuša zaroniti, da mu more prelazi preko očiju i da to ponavlja sve dok samostalno ne uranja glavu, možda čak i s otvorenim očima. Nakon tih početnih igrica trebalo bi pokušati plutati. Bilo bi jako dobro usvojiti plutanje na leđima, što je i najlakše, jer djeca cijelo vrijeme imaju dotok zraka. Roditelj može uhvatiti dijete rukama ispod leđa i za noge ili za glavu i za noge. Bitno je da se glava zabaci što više nazad i podignu kukovi na površinu. Jako je bitno da su pri tom djeca opuštena i da se ispruže, jer će se tako lakše održavati na površini” savjetovao je Frane Ćirak, trener plivanja u PK Jug i dodao da je samostalno plutanje već 70 posto posla nakon kojeg se mogu vježbati kretnje nogama i rukama, a nakon što je dijete postupno usvojilo te pokrete može ga se pustiti da uz nadzor samostalno otpliva pola metra ili metar.
Roditelji najbolje poznaju svoje dijete pa će najbolje i procijeniti kada je ono spremno. Najvažnije je da se ne doživi neka trauma i da nema prisile. Ako dijete nije proplivalo do pete godine, preporuka je da se uključi u školu plivanja.
“PK Jug će i ove godine u lipnju organizirati obuke neplivača, odnosno osposobljavanje djece za samostalno održavanje u dubokoj vodi. Dobna granica je pet godina, radi se u grupama do desetero djece. Obuka traje tri tjedna, a nakon 15 satova, od ponedjeljka do petka svaki dan po sat vremena, djeca bi trebala proplivati ili barem pokazati napredak. Htio bih istaknuti da se dijete smatra plivačem kad samostalno može ući u duboku vodu ili more, otplivati 20 metara na prsima, u međuvremenu se okrenuti na leđa. Upravo je taj trenutak prelaska iz okomitog u vodoravni položaj, odnosno prelazak s leđa na prsa, jako zahtjevan” zaključio je Ćirak.