Ovaj oblik turizma postaje naveliko popularan: ‘Dubrovnik i okolica imaju puno više potencijala nego što to pokazujemo’
Na jug Hrvatske svake godine dolazi sve više gostiju koji su spremni platiti kvalitetu i vrhunsku uslugu, a avanturistička iskustva sve su traženija.
Kako se trendovi u turizmu mijenjaju, tako i gosti, osim sunca i mora, traže dodatne sadržaje. Zbog toga su u ponudi razni jet skijevi, jahanje, bungee jumping, speleo avanture, adrenalinski parkovi, kajaci…
Dubrovački turistički djelatnik Teo Putica koji godinama radi kao vodič tura na kajacima govori kako je sve veća potražnja za outdoor aktivnostima i aktivnim odmorom.
“Ljudi najčešće traže aktivnosti na moru, a traži se i biciklizam pa i planinarenje. Dubrovnik i okolica definitivno imaju puno više potencijala za takvu vrstu turizma nego što pokazujemo. Također, traže se i opcije za odmor uz kampiranje. Često dobivam upite turista za aktivnosti koje uopće ni ne možemo ostvariti, primjerice nedavno sam dobio upit turista za iznajmljivanje terena za odbojku, a mi realno nemamo tu opciju. Što se tiče aktivnosti na moru u gradu možemo ponuditi jet ski i kakaje”, govori Putica koji često radi i biciklističke ture po Konavlima gdje je cilj turiste upoznati sa tradicijom i kulturom Konavala.
“Moram priznati da turiste oduševi ta aktivnost, jer većina njih ne zna da samo 40-ak minuta od grada postoje tako lijepi krajolici gdje mogu uživati u aktivnom odmoru”, priča nam Teo Putica.
I predsjednica ŽK Dubrovnik Nikolina Trojić smatra kako je outdoor turizam jako koristan za razvoj destinacije te da može donijeti cijelogodišnju ponudu, no posebno se osvrnula na aspekt sigurnosti koje su gostima na prvom mjestu.
Primjerice morsko kajakarenje u Hrvatskoj je pravno neregulirano, što je posebno došlo u fokus javnosti u rujnu prošle godine kada je više kajakaša uslijed jakog vjetra nestalo u dubrovačkom akvatorijumu, kod Lokruma. Srećom, akcija potrage i spašavanja je bila uspješna, no ova nesreća povukla je pitanje odgovornosti iznajmljivača kajaka, samih kajakaša i zakonodavca koji aktivnost nije regulirao. Kako bi se takve nezgode prevenirale i razvoj ove grane pustolovnog turizma nastavio odgovorno razvijati, Sektor za turizam Hrvatske gospodarske komore pokrenuo edukaciju za vodiče kajaka na moru.
“HGK godinama pokušava progurati ideju da se pustolovni turizam zakonski regulira, posebno morsko kajakarenje koje nije pravno regulirano, a vidjeli smo koliko je važno. To nam je dalo poticaj da se organizira edukacija na moru kako bi se vodiči koji rade ture usavršili i bili spremni i spretni na sve izazove koji se mogu dogoditi u nepredviđenim situacijama”, kazala je predsjednica ŽK Dubrovnik Nikolina Trojić te dodala kako je održana prva edukacija u trajanju od tri dana na kojoj je bilo sedam polaznika koje je instruktor uputio u tajne ovog zanata. Grupa je bila mala jer zahtjevala pojedinačan rad s instruktorom.
“Želimo imati pustolovni turizma na našim prostorima, ali prije svega želimo domaćim i turistima omogućiti sigurnost. Jako smo zadovoljni što smo uspjeli organizirati prvu edukaciju u Dubrovniku”, kazala je Trojić.
Ovrnula se kako je javni poziv Grada Dubrovnika za dodjelu koncesija za kajake privukao veliki broj ponuda što je dokaz kako je veliki interes za ovom djelatnošću.
“Potreba za edukacijom je velika i opet ćemo, za godinu dana, održati sličnu edukaciju”, najavila je predsjednica ŽK Dubrovnik Nikolina Trojić.
M.Čupić/A.Čakić