Dok neki prozivaju Hrvatsku da je žarište ove bolesti, provjerili smo stanje u našoj županiji

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

I dok neki strani mediji donose napise kako se hripavac posljednjih mjeseci širi Europom a kao mjesto žarišta te bolesti navode Hrvatsku iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo negiraju te podatke. Tvrde da se pojava većeg broja oboljelih od hripavca u drugim europskim zemljama ne može dovoditi u vezu sa situacijom u Hrvatskoj.

Politico  donosi kako je trenutačno europsko žarište Hrvatska, koja je u posljednjih 15 mjeseci prijavila 6381 slučaj hripavca. Navode i kako je dio razloga za širenje hripavca Europom pad stope procijepljenosti.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo u reakciji na svojim službenim stranicama ističe da je iz tamo objavljenih tablica vidljivo da se posljednjih tjedana bilježi smanjenje broja oboljelih od hripavca u Hrvatskoj.

Najveći broj oboljelih od hripavca zabilježen je tijekom studenog i prosinca 2023. godine, kad je zabilježeno više od 2000 oboljelih svakog mjeseca. Za razliku od visokog broja oboljelih tijekom zadnja dva mjeseca 2023. godine, u ožujku 2024. godine, oboljelo je nešto više od 150 osoba.

I dok je Dubrovačko-neretvanska županija u jednom trenutku ove zime bila pri vrhu po broju oboljelih iz Županijskog zavoda za javno zdravstvo navode kako je u zadnjih nekoliko mjeseci evidentirano 94 slučaja oboljelih od hripavca, a tek samo jedan u zadnja tri tjedna.

Hripavac je prvenstveno bolest male djece koju karakteriziraju napadaji kašlja koji završavaju naglim dubokim udahom, a nije rijetkost da dijete poplavi ili čak pocrveni. Do uvođenja antibiotske terapije i otkrivanja cjepiva hripavac je bio bolest od koje je najviše umiralo djece na području Hrvatske kad su u pitanju zarazne bolesti. Unatoč tome posljednjih godina roditelji sve manje cijepe djecu općenito pa tako i na hripavac.

“Ova bolest je najopasnije je za malu djecu i dojenčad. Kad govorimo o hripavcu inkubacija traje od 6 do 20 dana. U prvom stadiju bolesti javlja se curenje nosa i temperatura te kod male djece i teško disanje. U ovoj fazi roditelji teško mogu znati da je dijete uopće zaraženo hripavcem. Nakon toga slijedi druga faza koja podrazumijeva nagle napadaje kašlje, a napadaji su češći noću i kašalj traje tjednima. Tek nakon otprilike tri tjedna kreće faza oporavka, što je zapravo i najduža faza jer oporavak od hripavca traje dugo” kazao je nedavno ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo DNŽ Mato Lakić. te naglasio kako hripavac gotovo nikad nije opasan za odrasle već isključivo za djecu i dojenčad.

Rekao je i kako Dubrovačko – neretvanska županija sa Splitsko-dalmatinskom županijom ima najniže stope procijepljenosti protiv hripavca, što pojačava potencijalni broj novih slučajeva.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!