Opasne životinje na jugu: ‘Dolaze kao diverzanti, napadaju pa se vraćaju u Hercegovinu’

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Lovci iz Dubrovačko-neretvanske županije potvrdili su prisutnost vukova na našem području. Nedavno je u Dubrovačkom primorju vuk ubio konje što je šokiralo mještane tog mjesta.

Predsjednik Lovačkog saveza Dubrovačko-neretvanske županije Matko Knežević potvrdio je prisutnost ove divlje životinje.

“Vukova ima na našem području, ali oni se nisu nikad tu okotili. On je kod nas uvijek dolazio kao diverzant, napadao i vraćao se u Hercegovinu odakle je i došao. Kod nas nije pronađeno leglo, možda ih ima visoko u brdima, u nekim nepristupačnim terenima za čovjeka”, govori Knežević te se prisjeća kako je prije par godina u Konavlima od vuka stradala krupna stoka, u Gornjim selima prije 15-ak godina je također vuk napao krupnu stoku, u Majkovima napao je koze, u Visočanima su stradale ovce, krave iznad Slanog, a evo i nedavno su u Trnovici stradali konji.

Teško je odrediti, napominje Knežević, koliko točno vukova dolazi u naše krajeve.

“Oni ne šeću danju, oni su noćni lovci i napadaju stoku koja nije pod nadzorom. Nisam siguran zašto dolaze, je li to zbog nedostatka hrane ili nekog drugog razloga. Zapravo svaka životinja, kao i čovjek, za život treba nekoliko stvari, a to su hrana, voda, mir i tišina. Kad životinja to negdje dobije, tu i dolazi”, kazao je Knežević.

Istaknuo je kako čovjek ne treba strahovati od vuka.

“Teško ćete se sresti s vukom, dugo pratim tu tematiku i nikad nisam pročitao da je došlo do tog incidenta. Priča se da su jedino napali čovjeka kada su bili jako gladni, za vrijeme velikog snijega na području Rusije, Aljaske, Kanade. Rijetko se mogu susresti čovjek i vuk jer oni izlaze noću”, opisuje ovaj iskusni lovac.

U Hrvatskoj je vuk zaštićena životinja, a lovci smatraju da politika apsolutne zaštite vukova nije ispravna te da se mora dopustiti odstrel viška vukova jer prevelik broj znači i uništavanje fonda divljači.

“Zadnja kazna za koju sam čuo, za uništavanje vuka, bila je 40 tisuća kuna. Država inače isplaćuje štete koje su nastale od vuka, ali uz određene uvjete, a to su da osoba ima psa čuvara i da se stoka zatvara. Nakon što se napravi očevid ovlaštena osoba na osnovu procjene odredi štetu. Teško je reći je li to dovoljno jer svatko svoju stvar cijeni možda i više nego što vrijedi. Vuk je nekada bio štetočina, a danas je zaštićen. Mi lovci iz Hrvatskog lovačkog saveza smo utvrdili kako u Hrvatskoj postoji oko 400 do 450 vukova, a udruge koje se bave zaštitom procjenjuju kako ih je oko 150. Postoji donekle opravdanje za njihovom zaštitom, niti jednu vrstu se ne smije istrijebiti u potpunosti. Uz sve to, vuk bi trebao živjeti u područjima na kojima ne bi ugrožavao druge. Lovci bi voljeli da se broj vukova smanji na određenu mjeru što bi odgovaralo i vuku, čovjeku, stočaru i lovcu”, zaključio je predsjednik Lovačkog saveza Dubrovačko-neretvanske županije Matko Knežević.

 

 

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti