PREVARE VREBAJU! 95 posto proizvoda košta jednako ili skuplje nego prije Crnog petka
Euforija crnog petka zahvatila je i Hrvatsku, a prodavači diljem zemlje u trgovinama i na web shopovima zaklinju se u mega popuste čak i do 70 posto. Nažalost, često se u ovakvim slučajevima potvrdi ona stara poslovica: “Obećanje, ludom radovanje”, jer se na kraju ispostavi da se priča o velikim popustima svela na minimalne popuste ili čak i prevare, kaže nam Ana Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača te savjetuje potrošačima da je najbolji način izbjegavanja prevara dobra priprema za Crni petak.
“Naša je sugestija da ako doista želimo nešto kupiti i na tom crnom petku uštedjeti na sniženju, onda bi to trebalo puno prije slikati. Dakle, svi imamo pametne mobitele pa bi bilo najpametnije slikati proizvode već u desetom mjesecu i onda na sam Crni petak pogledati i usporediti. Ovo govorim iz iskustva jer nam se često jave ljudi koji su tako napravili i vidjeli da nije cijena snižena kako je zapravo objavljeno. Dakle, ne treba nas uhvatiti euforija oko Crnog Crnog petka, nego doista treba ići trezveno u kupovinu jer može ispasti da platimo čak i više, a ne da smo uštedjeli.” napominje Knežević za Juginfo.
Lažni popusti i lažne web stranice
Priča o prevarama za Crni petak nije samo priča već i stvarnost, a o tome svjedoče i brojna istraživanja koja su provedena na području Europske unije. Posljednje istraživanje iz Velike Britanije obuhvatilo je više od 6000 cijena proizvoda gdje se pokazalo kako je u 95 posto slučajeva cijena proizvoda na Crni petak jednaka ili čak i viša nego prije. Ako je tako u Velikoj Britaniji, možete misliti kako je kod nas upozorava predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
“To je dokaz da treba biti jako oprezan s druge strane trgovci stavljaju popuste do 70 posto ili do 80 posto, a potrošači najčešće mogu pronaći popuste do 20 ili do 30 posto. Najčešće 70 posto niti ne postoji, a ako i postoji to je onda najčešće nešto što ne bismo uzeli da nam se poklanja, a kamoli kupili.
Ono što kupci trebaju još dodatno provjeriti jest kako trgovac postupa kod povrata robe jer tu nema zakonske obveze da trgovac ispravnu robu preuzme nazad i vrati novac ili zamijeni za nešto drugo. Budući da to nije zakonska obveza onda to svaki trgovac radi sukladno svojim pravilima. Neki to rade, ali neki uopće ne rade. Dakle, neki vraćaju novac, neki mijenjaju za neku drugu robu. Bitno je da potrošači znaju i da provjere uvijek prije kupnje, jer onda ispada da se ljute na trgovce, a zapravo nisu prije toga provjerili,” napominje Knežević.
Inače, najčešće prijevare s cijenama su na tehnici i odjeći, a kupci su najčešće prevareni na web shopovima. Poseban oprez treba treba obratiti i na lažne web stranice koje se predstavljaju kao popularni brendovi, a služe samo kao mamac za prevaru. Je li neka stranica lažna ili prava možete provjeriti na stranici ovdje.